Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babaannem 7 yıl önce birine gayrimenkulünü satması için vekaletname vermiş. Bu vekaletnameye dayanarak biz de bu yeri satın aldık. Vekile parasını ödedik, o da babaanneye bu parayı aktarmış. Şimdi babaannenin sağlık raporu bulunduğu halde yedi kardeşten biri dava açtı. Bu davayı kazanabilirler mi?" sorusunu cevapladı.

Bir gayrimenkul vekil eli ile satılabilir. Yeter ki bu konuda özel bir vekaletname verilmiş olsun. Böyle bir vekaletname var ki tapu bu satışı yapmış.

Özel şekilde hazırlanmış vekaletname olmasa zaten tapu müdürlüğü bu satışı yapmazdı. Satış sırasında bir de sağlık raporu alınmış.

Bu rapor enfeksiyon hastalıkları için alınmış bir rapor değildir, akıl sağlığı yönünden alınmış bir rapordur.

Bu rapor olmasa belli yaş üzerindeki kimselerin talebi ile noterler özel vekaletname hazırlamıyorlar. Demek ki ortada geçerli bir de rapor var.

İçinde Oturan Olan Ev Satılır mı? İçinde Oturan Olan Ev Satılır mı?

Bu ana kadar görünen o ki hukuki bir satış yapılmış. Peki buna rağmen nasıl bir dava açılır? Bunu dosyasını incelemeden bilme imkanı yok.

Dolayısıyla okuyucumun ‘Bu davayı kazanabilirler mi?’ sorusunun yanıtı da bu safhada verilemez ama şunu söyleyebilirim ki yapılan işlemde anlatılanlar çerçevesinde bir yanlışlık yok.

Çok özel durumların olup olmadığına karar vermek için de dosyasının bir meslektaşım tarafından incelenmesi gerekecektir.