Antalya yıllardan beri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir şehir olarak hep ön plana çıktı.

Bu durum dünya şehiri tanımlaması yapılmasına da neden oldu..

2019 yılında patlak veren Pandemi ile birlikte ise Antalya'da dengeler tamamen değişti.

Ve sonrasında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın da tetiklediği bir ortamda Antalya'dan mülk satın alan yabancıların sayısının rekor derecede arttığı bir ortamı hep birlikte yaşıyoruz.

İstatistiki verilere bakınca Antalya yabancılara mülk satışında yine ilk sıralarda olduğunu ortaya koyuyor.

Bu noktadan hareketle Antalya, 2023 yılının ilk 2 ayında yabancılara konut satışında yüzde 41,7'lik artışla en çok konut satış yapılan il oldu. Savaş nedeniyle özellikle Antalya'yı tercih eden Ruslar, 2 aylık dönemde Türkiye'den en çok konut alan ülke vatandaşları oldu.

Evet. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2023 sonu itibarıyla Türkiye genelinde konut satış ve yabancılara konut satış verilerini açıkladı.

Şubat'ta ülke genelinde yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 azalarak, 3 bin 350 olarak açıklandı.

Şubat'ta yabancılara konut satışının payı yüzde 4,2 oldu. Yabancılara konut satışlarında ilk sırayı bin 261 konutla Antalya aldı. Antalya'yı bin 133 konut satışıyla İstanbul, 225 konut satışıyla Mersin izledi.

Aynı şekilde Ocak-Şubat döneminde yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,4 azalarak 7 bin 511 olarak gerçekleşti. Antalya, 2023'ün 2 aylık döneminde toplam 2 bin 853 konutla yabancılara en çok konut satışı yapılan il oldu. Antalya'da geçen yılın aynı dönemine göre yabancılara konut satışındaki artış yüzde 41,7 olarak gerçekleşti. İkinci sıradaki İstanbul'da 2 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,6 düşüşle toplam 2 bin 513 konut satışı gerçekleşti.

Öte yandan geçen yılın şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşı sonrası her iki ülkeden de ciddi göç alan Antalya'ya, Rus vatandaşlarının ilgisinin devam ettiği görüldü. Türkiye'de ülke uyruklarına göre en çok konut satışı yapılan Rusya Federasyonu vatandaşları oldu.

Rusların çoğu Antalya'dan konut satın aldı. Şubat'ta ülke genelinde bin 183 konut alan Ruslar, 2023'ün ilk 2 ayında ise 2 bin 740 konutla diğer ülke vatandaşlarına göre açık ara farkla ilk sırada bulunuyor.

Bir Kira Zam Cinayeti Daha! Bir Kira Zam Cinayeti Daha!

2023'ün Ocak-Şubat döneminde Ruslara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 177 gibi rekor bir artış gösterdi.

Bu anlamda Ruslar, 2022'de de Türkiye'de en çok konut alan ülke vatandaşları olurken, 16 bin 312 konutla, 5 bin 379 konutun satıldığı bir önceki yıla göre de yüzde 203 oranında rekor artış kaydetmişti.

Türkiye genelinde konut satışında Rusya Federasyonu vatandaşlarını 446 konutla İranlılar, 173 konutla Iraklılar, 142 konutla Ukrayna vatandaşları izledi.

Görüleceği üzere Antalya bu yönüyle yabancıların rağbet ettiği şehir ünvanını kimseye kaptırmak istemiyor.

Editör: Emlak Zirvesi