Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen pay ölçerle ilgili soruyu cevapladı.

Isınmada pay ölçer bulunan bir binada oturmaktayım. Yakıt bedelinin yüzde 30’u sabit ücret olarak hesaplanırken yönetici bunun yüzde 60’a çıkarılmasını teklif etti ve halen hesap böyle yapılıyor.

Bunun bizim daha az yakıt bedeli ödeyeceğimize neden olacağını söylemişti ama şimdi daha çok yakıt bedeli ödüyoruz. Bunu engellememizin yolu yok mu?

Doğrusu ısı kayıpları için yüzde 30’u sabit kabul edip bunu kat maliklerine ödettirmek uygulamada görülen bir husustur.

Bunu yüzde 60’a çıkarmanın kat maliklerine nasıl bir yarar sağlayacağının izahı gerekir. Ancak tatbikatta bunun yarar değil zarar getirdiği görülmüş.

Okuyucumun yazdıklarından çıkardığım sonuç ise bu husus kat malikleri toplantısında karar olarak alınmış.

Kat malikleri kurulunda alınan kararlara da uymak gerekeceğinden bugüne kadar da uyulmuş. Şimdi yaza girdik, yakıt bedeli önümüzdeki dönemde yok.

Yapılacak şey, ilk kat malikleri toplantısında bu kararın kaldırılarak eski sisteme dönüşüm kararının alınması.

Uğranılan zararın geri alınması mümkün mü? Görünen o ki kat malikleri kurul kararına göre bu paralar tahsil olunduğuna göre artık geri almak mümkün değil.

Apartman Dış Cephe Boyama Kararı Nasıl Alınır? Apartman Dış Cephe Boyama Kararı Nasıl Alınır?

Ancak sistem gereği yakıt kullanım miktarı bir sistem dahilinde okunup bedeli hesaplandığına göre fazla toplanan para acaba nereye ödendi?

Yine bence bu hususun denetçi tarafından incelenip rapor haline getirmesi ve tespite göre de bir sonuca varılıp kat malikleri toplantısında değerlendirilmesi gerekebilir.