İki gün süren etkinlikte, katılımcı firma standları ile beraber 15 panel oturumu, 8 interaktif atölye, birbirinden değerli Türk tasarımcıların yer aldığı tasarım köşesi, 28. Altın Çekül Ödülleri sergisi ve özel mimari proje seçkisi ziyaretçiyle buluştu. Ayrıca etkinlik boyunca düzenlenen rehberli turlar ile tüm ziyaretçiler; etkinlik alanında önceden belirlenen noktalara ve firma stantlarına uğrayarak daha detaylı bilgi edindi ve yetkililer ile doğrudan iletişim kurma fırsatı yakaladı.

İnşaatta İşçi Krizi: 150 Bin TL Maaşla Eleman Bulunamıyor İnşaatta İşçi Krizi: 150 Bin TL Maaşla Eleman Bulunamıyor

Etkinlik katılımcısı firmalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Anıl Zemin Market, Assa Abloy, Burak Alüminyum, Çuhadaroğlu, DKM İnşaat, Dörken Sistem, Hager, IQ Aluminium Systems, Kalekim, Koçtaş, Medyasoft, Panasonic, Qubi Akustik, Schneider Electric, Stac Türkiye, Technoform, Teska Decorative Materials, Unigen

Ayrıca Artstone, Nurus ve Tuna Ofis de destekçi firma olarak etkinlikte yer aldı.

“ALTIN ÇEKÜL Ödülleri 2022” ve “Mimarlık Ödülleri 2022” DİYALOG Etkinliğinde Düzenlenen Ödül Töreninde Sahiplerini Buldu!

YAPI KATALOĞU’nun önemli iki alt markası haline gelen 28. ALTIN ÇEKÜL ÖDÜLLERİ ve YAPI KATALOĞU MİMARLIK ÖDÜLLERİ 2022, 17 Mart 2023 Cuma akşamı İstanbul Bomontiada 4.Kat’ta DİYALOG etkinliği kapsamında düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu.

Ödül töreninde, Yapıda Yenilikçi Ürün Altın Çekül Ödülünü “Elitepipe” ürünü ile Dizayngrup alırken; “illbruck TP654 Illmod Trio 1050” ürünü ile Tremco GPG Europe, Yapıda Yenilikçi Ürün Gümüş Çekül Ödülüne layık görüldü. Assan Panel’e ait “Smartcore” ürünü Yapıda Yenilikçi Ürün Jüri Özel Ödülü alırken, Winsa’ya ait “Yeni Dorado 76” ürünü Yapıda Yenilikçi Ürün Jüri Teşvik Ödülü aldı.

Yapıda Yenilikçi Ürün ve Fikir Ödülleri Listesi

YAPIDA YENİLİKÇİ ÜRÜN ALTIN ÇEKÜL ÖDÜLÜ: Elitepipe - Dizayngrup

YAPIDA YENİLİKÇİ ÜRÜN GÜMÜŞ ÇEKÜL ÖDÜLÜ: Illbruck TP654 Illmod Trio 1050, Tremco CPG Europe

YAPIDA YENİLİKÇİ ÜRÜN JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Smartcore, Assan Panel

YAPIDA YENİLİKÇİ ÜRÜN JÜRİ TEŞVİK ÖDÜLÜ: Yeni Dorado 76, Winsa

YAPIDA YENİLİKÇİ ÜRÜN ELEKTRİK OTOMASYON KATEGORİ ÖDÜLÜ: Cumulus & Pulse, Assa Abloy

YAPIDA YENİLİKÇİ ÜRÜN ZEMİN KATEGORİ ÖDÜLÜ: Tokyo Texture, Klassis

TÜZEL FİKİR ÖDÜLÜ: Zero Burn, Feltouch

TÜZEL FİKİR TEŞVİK ÖDÜLÜ: KA-200 Manyetik Kilitli Otomatik Kapı Açkı Mekanizması, Çuhadaroğlu

İletişim ve Pazarlama Ödülleri Listesi

Yenilikçi vizyonlarıyla hazırlamış oldukları kampanyalar ve projeler ile sektöre katkıda bulunan firmalar da İletişim ve Pazarlama kategorisinde ödüllendirildi.

Akçansa’ya ait “Artık Değilsin” projesi İletişim ve Pazarlama Birincilik Ödülüne layık görülürken; Creavit’e ait “WQ Akıllı Klozet Reklam Filmi” ve QUA Granite’e ait “sahibinden.com Hedefleme & Viral Reklam Kampanyaları” projeleri İletişim ve Pazarlama Teşvik Ödülü aldı. Ayrıca, “Benim Mahallem” isimli projesiyle Akçansa, Toplumsal Sosyal Sorumluluk Birincilik Ödülüne layık görüldü.

YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri, mimar ve içmimarların da ödüllendirildiği iki farklı yarışmayı bünyesinde barındıran bir ödül programı olarak bu sene yeniden sektörle buluştu. “Mimarın İlk Yapısı” Ödülü ve “Mimarlık Teşvik” Ödülü olarak sektöre iki farklı tasarım yarışması sunan YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri, 2022 senesinde yapı sektörünün en önemli aktörlerinden olan mimar ve içmimarların hem gerçekleşmiş hem de kâğıt üzerindeki tasarımlarını ödüllendirmek için önemli bir adım attı. Birbirinden değerli jüri üyelerinden oluşan jüri paneli, Mimarlık Ödülleri kapsamında en başarılı inşa edilmiş yapıları ve tasarlanmış fikirleri ödüllendirdi.

Ödül töreninde, Mimarın İlk Yapısı Birincilik Ödülünü “FNN Sürdürülebilirlik Merkezi” projesi ile Emre Açar - ACARARCH alırken; Mimarlık Teşvik Ödülünde “İstif. Katalog.” projesi ile Burcu Kırcan Doğan & Fırat Doğan - DODOFİS Birincilik Ödülüne layık görüldü.

“Mimarın İlk Yapısı” Ödülü, kentlerimizdeki nitelikli yapı stokunun artması, genç tasarımcıların yenilikçi fikirlerinin işveren ve kullanıcılarla buluşmasını teşvik amacıyla bu sene ikinci defa “YAPI KATALOĞU” bünyesinde sahiplerini buldu. 01 Ocak 2016 - 31 Aralık 2021 arasında inşa edilmiş ilk yapılarıyla aday gösterilebildikleri yarışma sonucunda mimarlar ödüllendirildi. Açık başvuru usulüyle başvuru alan ödül programında yarışan mimarlar şu şekildedir:

 • Atahan Topçu - Atahan Topçu Mimarlık
 • Batu Berk Bahçeci - BBA. Architecturde & Design
 • Büşra Al - PLUGOFİS
 • Emre Açar - ACARARCH
 • Yusuf Burak Dolu - KOOP Mimarlık

“Mimarlık Teşvik” Ödülü, bu sene üçüncü kez YAPI KATALOĞU MİMARLIK ÖDÜLLERİ kapsamında, Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren belirli sayıda mimarlık ofisinin özel olarak davet edilmesiyle düzenlenen bir yarışma olarak sektörle buluştu. “Yapı Kataloğu Sektörel Bilgi Merkezi” teması çerçevesinde, YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri yarışma moderatörlüğünün belirlediği, mesleki yetkinliğe ulaşmaya ve ortaya koydukları projelerle sektörde kendini göstermeye başlamış mimarlık ofisleri bu yarışmaya davet usulüyle katılım gösterdi ve yarıştı. YAPI KATALOĞU’nun kapalı davetini kabul ederek ödül programında yarışan mimarlık ofisleri şu şekildedir:

 • DODOFİS - Burcu Kırcan Doğan & Fırat Doğan
 • KAT 73 - Hüseyin Berk Tuncer
 • LOT Studio - Erkan Akan
 • NOMAA. - Melike Kavalalı & Nimet Değertaş
 • Onurcan Çakır Mimarlık - Onurcan Çakır
 • Tromp Mimarlık - Nihal Kayapa
Editör: Emlak Zirvesi