Bir önceki yılın aynı çeyreği ile karşılaştırıldığında 2022 yılı 4. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 11.3, daire sayısı yüzde 2.1 ve yüzölçümü yüzde 7.1 azaldı. Böylece yapı izinlerinde 4 çeyrek gerileme kaydedilmiş oldu.

Son çeyrek verisinin açıklanması ile 2022 toplam rakamları da belirlendi. Buna göre geçen yıl ruhsat verilen daire sayısı toplam 652 bin 677’ye ulaştı.

Yıllık konut ihtiyacı 750-800 bin olduğu için, alınan ruhsat sayısı ihtiyacın gerisinde kaldı.

Bina Ruhsatı Sayısı Dörtte Bir Arttı Bina Ruhsatı Sayısı Dörtte Bir Arttı

KONUT İLK SIRADA

Belediyeler tarafından 2022 yılı dördüncü çeyreğinde Yapı Ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 48 milyon metrekareyken, bunun 26.4 milyon metrekaresi Konut, 11.6 milyon metrekaresi konut dışı ve 10 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 32.8 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu.

Bunu 3.5 milyon metrekare ile bir daireli binalar yani müstakil yapılar izledi. Öte yandan belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izni belgesi yani iskanlar, 4. çeyrekte yüzölçümü bakımından yüzde 6.6 azaldı.

Editör: Emlak Zirvesi