Hürriyet'te yer alan habere göre, EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, en çok tercih edilen bölgelerdeki fiyatları araştırdı ve şunları söyledi:

“Çanakkale, Ayvacık ve Edremit körfezine doğru olan bölgede yer alan dubleks konutlarda, metrekare fiyatları 15 bin lira ile 20 bin lira arasında değişiyor. Edremit bölgesinde yer alan dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 20 bin lira ile 30 bin lira civarında.

Ayvalık Bölgesinde ise, dubleks ve villa tipi konutlarda metrekare birim değerleri 25 bin lira 40 bin lira olurken, daire tipi konutlarda ise 15 bin lira ile 30 bin lira civarında değişiyor.

Yazlık konut talebinin fazla olduğu Dikili bölgesinde yer alan dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 20 bin lira ile 35 bin lira arasında değişirken, daire tipi konutlarda 15 bin lira ile 20 bin lira arasında değiştiği gözleniyor.

DASK Mağduru Olmamak için Bunlara Dikkat! DASK Mağduru Olmamak için Bunlara Dikkat!

İzmir’in tercih edilen bölgelerinden biri olan Foça’da ise dubleks konutların metrekare birim değerlerinin 25 bin TL-55 bin TL arasında gözleniyor.

EN YÜKSEK FİYAT ÇEŞME VE BODRUM’DA

Üst gelir grubu tarafından tercih edilen Çeşme-Alaçatı bölgesinde ise dubleks konutların metrekare değerleri konutun niteliği ve konumuna bağlı olarak 50 bin lira ile 150 bin lira civarında olurken, yeni yapılaşmaların yoğunlaştığı Reisdere bölgesinde ise metrekare birim değerleri 40 bin lira ile 80 bin lira arasında.

Urla - Mordoğan aksında ise arsa azlığı sebebiyle yeni konut üretimi maalesef çok az olup, Kekliktepe civarında ki havuzlu sitelerde birim fiyatlar 80 bin - 120 bin lira, 20-30 yıllık dubleks konutların birim fiyatları ise 40 bin lira olarak tespit edebiliyoruz.

Aydın Kuşadası’nda dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 35 bin TL ile 55 bin TL arasında, Didim bölgesinde ise 15 bin lira ile 30 bin lira arasında değişiyor. Muğla bölgesinde ise üst gelir grubu tarafından tercih edilen Bodrum’da lüks konut üretimi yoğunlaşmış olup, metrekare birim değerleri 50 bin lira seviyesinden başlayıp, 130 bin lira ve üzerine çıkıyor.

Dalaman bölgesinde metrekare fiyatı 10 bin lira ile 20 bin lira civarında iken, özellikle villa tipi konutlara olan talebin fazla olduğu Fethiye bölgesinde 20 bin lira ile 40 bin lira. Ölüdeniz bölgesinde ise 40 bin lira ile 60 bin TL civarında değişiyor.”  

Artan bu fiyatlarla birlikte imarsız arsa alıp üstüne ‘tiny house’ yapma arayışlarının da öne çıktığını belirten Akkaya, “İmarsız arsaların fiyatları da bu sebeple pandemiden beri hızla katlandı” dedi.