Karar'da yer alan habere göre, konut satışlarında son dönemlerde yukarı doğru bir ivme olduğunu belirten Arif Tarım, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Şirketi özelinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalışmalarda bulunduğunu belirten Arif Tarım, ihalelere girdiklerini ve ihaleleri almaları durumunda ise beton parke, yol, kaldırım ve kanalizasyon hatları yaptıklarının altını çizerek, “İnşaat sektöründe yer alıyor ve sektörü yakından takip ediyoruz.

Bu nedenle sektörel gelişme ve değişmeler bizim için oldukça önemli. Son dönemlerde yapılan araştırmalar evlenme oranlarındaki artışın, konut satışını da arttığı yönünde.

Evliliklerin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde konut satışının da hızlı bir ivme yakaladığını söyleyebiliriz. Bu durum, sosyolojik olguların ekonomik gelişimi doğrudan etkilediğini gösteriyor” diye konuştu.

EVLENECEK ÇİFTLER YENİ EV SATIN ALMAYA ODAKLANIYOR

Evlenecek çiftlerin yeni ev satın aldıklarını ifade eden Arif Tarım, konuyla ilgili değerlendirmelerini şu sözlerle sürdürdü:

Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü

“Biliyorsunuz, Türkiye’de evlilik oranları oldukça fazla. Yeni evlenen çiftler ya evlendikleri zaman ya da evlenmelerinin üzerinden 1 ya da 2 yıl geçmesi sonrasında konut satın alımında bulunuyor. Bu durum, aslında evlilik oranlarının yükselmesine paralel olarak konut satışlarının da artmasını ifade ediyor.

İnşaat sektörü genel olarak bir yükselme yakalamış durumda. Evlenmelerin arttığı dönemde ise bu artışın çok daha hızlı bir seyir yakaladığını söyleyebiliriz. Elbette en doğru bilgiye bu konuda yapılan araştırmalara bakarak erişebiliriz.”

İNŞAAT SEKTÖRÜ FARKLI PARAMETRELERDEN ETKİLENİYOR

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin can damarlarından biri olduğunu ifade eden Arif Tarım, sektörün farklı parametrelerden etkilendiğinin altını çizdi. Konuyla ilgili değerlendirmelerini sürdüren Tarım, şu sözlerle açıklamalarını noktaladı:

“İnşaat sektörü oldukça geniş ve dikkat çeken bir sektör. Hem ülke hem de dünya bazında yaşanan gelişmeler, sektörü doğrudan etkiliyor. Bu nedenle sektörün çeşitli dönemlerde dalgalanmalar yaşadığını fakat genel olarak yaşadığı olumsuzluklardan, yeni projeler sayesinde kurtulduğunu söyleyebilirim.

Bu noktada çok özel çalışmalar yapılıyor ve sektörün gelişim seyri çok daha net bir şekilde ortaya konuluyor. Biz de çalışmalarımızda genel olarak bu araştırmalardan yararlanıyor ve sektörün gelişimine nasıl katkıda bulunacağımızın analizini yapıyoruz.”

Editör: Emlak Zirvesi