Çamlıca Tepesi’nin eteklerinde İstanbul Boğazı’na nazır kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basıldı. Bölge hakkının tepkilerine neden olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında Üsküdar Çengelköy Mahallesi’nde 50 blokta bin 230 konut yapılacak.

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'de yer alan habere göre, İstanbul'un Üsküdar ilçesinin Çengelköy Mahallesi'nde boğaza nazır 62 bin 507 metrekarelik arazide, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından yapılması planlanan bin 230 konut ve 40 ticari alandan oluşan “Çamlıca Kentsel Dönüşüm Projesi”nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başladı. Proje etap etap yürütülen Çamlıca Camii ve çevresi kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılacak.

İstanbul Boğazı, proje alanının yaklaşık 1,5 km batısında yer alıyor.  Sahanın 2 km'lik etki alanı içerisinde Çamlıca Tepesi bulunuyor.  En erken 2025 yılında bitirilmesi planlanan toplu konutların maliyeti 885 milyon 934 bin 289 TL olarak hesaplandı.

BAKANLIK YIKTI

Maliye Hazinesine ait arazide Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bölge halkının protestoları arasında binaların yıkım işlemleri gerçekleştirilmişti. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre yıkım hafriyatı halen sahada bulunuyor, inşaat belediyenin hafriyatı kaldırmasının ardından başlayacak.

SİLÜET AYARI:7 VE 8 KAT SINIRI

“Boğaziçi Geri Görünüm Bölgesi” sınırları içinde kalan 62 bin 507 metrekarelik alanda toplam 50 blok inşa edilecek.

Blokların 34'ünde yalnızca konut bulunacak, 16 blokta ticari alan da yer alacak. Projede 178 bin 936 metrekare kapalı inşaat alanı yaratılacak.

Boğaziçi Geri Görünüm Bölgesinde kalan sahada, siluetin bozulmaması için çok katlı binalara izin verilmediği bu nedenle blokların yüksekliğinin 7 ve 8 katlı olarak planlandığı kaydedildi. Konutlarda 3 bin 700 nüfusun yaşaması planlanıyor.

AĞAÇLARIN TAMAMI TAŞINACAK

Projede yaklaşık bin 971 adet ağaç, çalı ve sarmaşık bitkileri ile peyzaj düzenlemesi yapılacak. Saha içerisinde bulunan ağaçların tamamı ise taşınacak.

Dosyada “Proje sahasında ağaç kesimi konusunda herhangi bir planlama yapılmamıştır, ancak blokların oturum şekli farklı olduğundan ve inşaat aşaması sürecinde ağaçların korunması mümkün olamayacağından saha içerisindeki tüm ağaçların taşınması söz konusu olacaktır.

7 Milyon Yapı Stokunun Yenilenmesi Gerek 7 Milyon Yapı Stokunun Yenilenmesi Gerek

Bunun için gerekli izinler alınacak, alınmadan faaliyete başlanmayacaktır. Taşınan ağaçların dikiminin yapılacağı alan için yer talebi yapılacak ve gösterilen alana dikim gerçekleştirilecektir.

Taşınan ağaçların yeniden sökülerek taşınması ağaca zarar vereceğinden proje sahası peyzajında kullanılması mümkün olmayacaktır” denildi.