DASK ve konut sigortasının temel özelliklerinde bazı farklar ortaya çıkar. İki sigorta türü de kendi içerisinde değişken dinamiklere sahiptir.

Bolu'nun Sesi'nde yer alan habere göre, DASK poliçeleri binaların görebileceği hasardan dolayı konut sahiplerinin yaşadığı maddi kaybı hafifletme amacı taşır.

Konut sigortası daha geniş kapsamlı poliçe olarak konut sahibinin talepleri doğrultusunda geniş teminatlar içerebilir.

DASK, sadece deprem ve depreme bağlı sebeplerden ortaya çıkan hasarlar konusunda güvence sunar.

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir? Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Fakat konut sigortası sadece depremde değil, bunun yanı sıra yangın, sel ve su baskını gibi farklı risklere konut sahiplerini güvence altında tutar.

DASK zorunlu bir sigorta türü olduğundan dolayı iptal edilmesi söz konusu değildir. Konut sigortası özel sigorta şirketlerinin isteğine bağlı olarak sunulan ve tercihlerinize göre çeşitlenebilecek sigortacılık hizmetidir. İstenen zamanlarda iptal edilebilir.

Güvenceler DASK poliçelerinde belirli limitlere sahiptir. Bu limitler her yıl değişkenlik gösterebilir. Konut sigortaları bireysel tercihlere odaklandığından dolayı ek teminatlara ve evin alanına göre belirlenebilir.

Aynı zamanda DASK poliçe primleri belirli taban fiyatlara göre belirlenirken konut sigortalarında bedeller kişilerin tercihlerine göre ortaya çıkarılır. Özel ücretler belirli limitler kapsamında ortaya çıkarılır ve değişkenlik gösterebilir.

DASK Avantajları Nelerdir?

Deprem sonucunda hasar gören konutların maddi zararı eğer limitleri aşıyorsa limitin üzerindeki rakamlar DASK tarafından karşılanamaz.

Konut sigortasında ise deprem teminatı kapsanıyorsa bu limitin üzerindeki gerekli miktar tamamlanarak konut sahibine sunulur.

Bu bağlamda iki ayrı sigorta türü olsalar bile konut sigortasının DASK’ı tamamlayıcı işlevi olduğu belirtilebilir. 

DASK devlet tarafından zorunlu tutulduğundan dolayı bütün konutlar için uygulanmalıdır. Çeşitli güvencelere ek olarak geniş kapsamlı çözümler gerektiği zamanlarda diğer sigorta türleri ortaya çıkar.

Konut sahiplerinin güvencesi için hayati bir önem taşıyan DASK, işlevi ve maddiyatı açısından verimli bir seçenek olarak öne çıkar. Sigorta şirketleri tarafından belirlenebilecek teminatlar vardır.

Deprem sigortası olarak bilinen DASK, belirli limitler çerçevesinde ilerler. Konutunuz için güvence sağlayabilecek ek teminatların barındırılmaması sebebiyle bazı durumlarda zararınızın karşılanması mümkündür. DASK için kapsamlı bilgiye Generali üzerinden erişebilmeniz mümkündür.