Türkiye'de zorunlu deprem sigortası DASK, her mülk sahibinin yaptırması gereken bir sigorta. Peki deprem sigortası nasıl yaptırılır?

Ethica Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akyol, DASK yaptırmak için gerekli belgelere ve DASK sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin önemli bilgiler verdi...

DASK, ev sahipleri için zorunlu bir sigorta. Ev alım satım süreçlerinde ev sahipleri, DASK yaptırma esnasında gerekli belgeler konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor.

DASK sigortası yaptırırken, belgelerin eksikliği ve doğruluğu çok önemli, zira poliçe bu belgelere göre hazırlanıyor. Konutlar için geçerli olan zorunlu deprem sigortası için, beş önemli bilgi sigorta şirketleri tarafından talep edilir.

Bunların ilki, TC kimlik no ve sigorta yaptıracak kişinin adı, soyadı bilgisi. İkinci olarak adres, üçüncü olarak ise cep telefonu gerekiyor. Dördüncü maddede, bina ve hasar durumu ile ilgili teknik-resmi bilgilerin yer aldığı tapu, son olarak ise dairenin brüt metrekare ölçümü DASK yaptırma esnasında gerekli.

Sigortalanacak yapılarla ilgili bilgilerde, açık adrese ek olarak yapı tarzı, kat sayısı, hasar durumunun belirtilmesi gerekiyor. Bu bilgilerin eksik olması, sigorta sürecinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle DASK yaptırırken, belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı. Sigorta yapacak taraf bir şahıs değil de şirket ise, bu durumda vergi numarası gibi tüzel kişi bilgileri gerekli olmakta.

DASK nasıl yaptırılır, nelere dikkat edilmeli?

DASK poliçe sorgulama ile, bir evin mevcut DASK durumu öğrenilebilir. Konut sahiplerinin, deprem sigortası fiyatlarını öğrenmek için araştırdığı DASK yenileme ve DASK ödeme süreçleri, evlerde yeni abonelik oluştururken gerekiyor.

Ücretin online olarak ödenebildiği ve sigorta tekliflerinin alınabildiği DASK, zorunlu bir sigorta olarak elektrik, su ve doğalgaz bağlama öncesinde gerekli. Belgelerde hatanın yer alması durumunda ise sigorta yapılamıyor, bu nedenle bilgilerin doğruluğu en önemli konu.

Deprem riskine karşı güvence sağlayan zorunlu sigorta türü olan DASK’ta, iyi fiyat almak için sigorta şirketlerinin teklifleri incelenebilir. Diğer sigorta türlerinden bağımsız olarak, DASK fiyatlarının değişmediğini ve internet üzerinden hızlı bir şekilde alınabildiğini de belirtmek gerekiyor.

10 Yıllık Kiracı Çıkarılabilir mi? 10 Yıllık Kiracı Çıkarılabilir mi?

Bu sigortayla ilgili olarak yenileme sürecine dair bilinmesi gereken konu da, poliçenin yıllık yenilendiği. Poliçe süresi dolmadan önce yenilenmesi gereken DASK, binayı, daireyi deprem riskine karşı güvence altında almaktadır.