Kanal D'de yer alan habere göre, asrın felaketi sonrası herkes tedirginliğini koruyor. 45 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği deprem faciasından sonra oturdukları evin sağlamlığından emin olamayan vatandaşlar, ya evlerini kentsel dönüşüme sokmak ya da güçlendirme yapmak istiyor.

Yüksek maliyetler vatandaşların adım atmasını engellerken, kentsel dönüşüm ya da güçlendirme yapmak isteyenlere finansal destek sağlanıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Kentsel dönüşüm kredisinden; konutlarını yeni inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli yapılarda en az bir seneden fazla oturan kiracılar ve riskli yapı tespit edilen farklı konut almak isteyen malikler başvurabiliyor.

Kentsel Dönüşüme Sağlanan Destekler Neler? Kentsel Dönüşüme Sağlanan Destekler Neler?

Kredi desteği alınabilmesi için binanın riskli olduğuna dair raporların alınmış olması gerekiyor.

BİRDEN FAZLA EVİ ZARAR GÖRENLER NE YAPABİLİR?

Tek bir konut için 600 bin lira kredi alınabileceğini belirten Finansal Okuryazarlık Girişimcisi Özlem Denizmen, maksimumda toplam olarak 5 konuta kadar çıkılabileceğini yani 3 milyon liralık kredi sağlanabileceğini belirtti.

BİNA SAKİNLERİ ANLAŞMAZSA İŞİNİZ ZOR

Bütün bina sakinlerinin de hem fikir olmasının şart olduğunu beliren Denizmen "Bina anlaşma ile tahliye edilmeli" dedi.

GÜÇLENDİRME ŞARTI: YÜZDE 40’DAN FAZLA OLMAYACAK

Mevcut evini yıkıp yeniden inşa ettirmekten korkan kişiler ise güçlendirme yapmak istiyor. Ancak güçlendirmenin kentsel dönüşüm maliyetinin yüzde 40'ını geçmemesi gerekiyor.

Editör: Emlak Zirvesi