Yarısı Bizden Kampanyası ile İstanbul Dönüşüyor Yarısı Bizden Kampanyası ile İstanbul Dönüşüyor

Yeni Evim Konut Finansman Programı Kampanyası'nın detayları belli oldu. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kampanya kapsamında kredi için Türkiye 3 bölge olarak ele alındı ve buna göre kredi tutarları belirlendi.

Kredi olarak 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon lira, 2. Bölgedeki iller için en çok 3 milyon lira, 3. bölgedeki iller için ise en çok 2 milyon lira verilecek. İstanbul 1. Bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlendi.

Kampanyayı ve detaylarını değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, kampanyanın konut sektöründe eski dönemlerdeki gibi bir hareketlilik getirmeyeceğini vurgulayarak, “Yeni Evim Konut Projesi konut sektöründe üretimi ve yeni proje yapımını motive edecektir. Konutu olmayan veya konut alabilecek imkâna erişmiş olan vatandaşlara güzel bir fırsat sunuluyor.

Ancak evi olana bir yatırım fırsatı olmayacak. Bu detay da gerçekten ilk kez konut sahibi olanlar için büyük bir avantaj sağlayacak. Ancak konut alımının sadece ilk konutla sınırlı olması piyasa derinliğini etkileyecek keşke tüm konutlar dahil edilseydi” dedi.

Kampanyanın 2020 yılındaki gibi bir satış furyası yaratacağını beklemediklerini de sözlerine ekleyen Yazıcı,  “Kampanyanın kentsel dönüşümü canlandıracağını ve motive edeceğini öngörüyoruz. Bu kampanya aslında üretimin de önünü açmak için tasarlandı. Kısa vadeli barınma sorununa çözüm olmasa bile, uzun vadede etkili olacaktır.” şeklinde konuştu. 

Yazıcı son olarak; kısa vadede barınma çözümüne öneri olarak halihazırda kullanılmıyorsa eğer, ortak olan bina çatı aralarının düzenlenerek sisteme katılması ve kiralanmasının önemli bir adım olabileceğini dile getirdi.
 

Editör: Emlak Zirvesi