TGRT Haber'den Göktuğ Efil'in haberine göre, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından Türkiye’nin dört bir yanını deprem korkusu sarmaya başladı. Özellikle senelerdir konuşulan olası İstanbul depremi, daha da büyük bir önem kazandı.

48 bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan ve hem etki alanı hem de şiddeti bakımından karada meydana gelmiş en büyük depremlerden birisi olarak tanımlanan felaket, İstanbulluları da psikolojik olarak dibe çekti. Bu noktada kentsel dönüşümün önemi bir kere daha hatırlanmış oldu.

Depremin hali hazırda beklenen bir afet olduğu ancak ölümlere depremlerin değil korunaksız, güvensiz, usulüne uygun yapılmamış yapıların sebep olduğu artık su götürmez bir gerçektir.

Bu noktada hem vatandaşların hem de devlet kurumlarının eski binaların kontrol edilmesi konusunda çok daha dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Kentsel dönüşümün belki de hiç konuşulmadığı kadar konuşulduğu şu günlerde birçok vatandaş bu dönüşümün ne anlama geldiğini, dönüşüm sırasında kira yardımının yapılıp yapılmadığını araştırmaktadır. Peki, kentsel dönüşüm nedir? Kentsel dönüşümde kira desteği ne kadardır?

Yerinde Dönüşüm Projesi Başlıyor Yerinde Dönüşüm Projesi Başlıyor

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Kentsel dönüşüm hem zemin hem de altyapı bakımından sağlıklı ve güvenli bir şehir yaşamına imkan tanımayan bölgelerin ıslah edilmesi olarak tanımlanabilir. Yapılan değerlendirmeler kapsamında tehlikeli yapılar yıkılır ve yerlerine modern, depreme dayanıklı teknikler ile tasarlanmış olan yeni yapılar inşa edilir.

2023 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA DESTEKLERİ

Geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşüm ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeni dönemde kira desteklerinin güncellendiğini belirtti.

Bakan Kurum 2023 kira desteklerine ilişkin şunları söyledi:

“Kentsel dönüşümü desteklemek amacı ile kira desteğini İstanbul için 3 bin 500 liraya yükseltiyoruz. Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa’da 3 bin lira, diğer büyük şehirlerimizde ise 2 bin 500 lira tutarında kira desteği veriyoruz. Büyükşehir olmayan iller için ise kira desteğini 2 bin liraya yükselttik.”