CVS Hava Kent Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, artan kira ve konut fiyatlarından dolayı insanların yapı kooperatifçiliğine yöneldiğini vurguladı.

Hava Kent Yapı Kooperatifi ne zaman kuruldu? 

Ant Yapı’nın Beylerbeyi’ndeki Yeni Projesi Antteras Nev Satışa Çıkıyor Ant Yapı’nın Beylerbeyi’ndeki Yeni Projesi Antteras Nev Satışa Çıkıyor

Hava Kent 2017 yılında Atatürk havalimanının, İstanbul havalimanına taşınması vesilesi ile kuruldu. 

Hava Kent Yapı Kooperatifin kuruluş sürecini anlatabilir misiniz?

Tüm havayolu trafiğinin, İstanbul Havalimanı’na taşınmasıyla birlikte yaklaşık 100.000 kişilik istihdamın yer değiştirmesi büyük bir konut açığı oluşturdu.

Bu açığın kapatılması ve havayolu personelinin uygun fiyata, yüksek standartlarda iş yerlerine yakın mevkide konut sahibi olabilmesi adına Hava Kent’i kurduk.

Metropol şehirlerde ve havacılıkta vakit nakittir. Evinizin, işinize yakın olması hayat kalitesini ciddi oranda yükselten bir etkendir. 

Hava Kent olarak projelerinizin diğer kooperatiflere göre farklarını aktarabilir misiniz?

En önemli etken tabii ki, ortaklık yapımız. Kooperatifimizin ortaklarının büyük çoğunluğu hava yolu çalışanlarıdır. Yüksek standartlara alışkın, dünyayı ve yenilikleri yakından gören insanlar oldukları için bizler de konutları üretirken buna özen gösteriyoruz.

Bu sayede, sosyal konutu, markalı konut statüsünde üretiyoruz. Hava Kent olarak kooperatifçilik ve sosyal konut anlayışını da değiştirdik. Türkiye’de oluşan kooperatif ve sosyal konut algısının dışında yeni konseptlerde konutlar geliştirdik.

Çağdaş mimari, kapalı otopark, sosyal donatıların yanı sıra doğal tuğla kaplama, gri su dönüşüm sistemleri, yerden ısıtma gibi ürünleri kooperatifimizin standartları haline getirdik.

Aile tipi siteler yaparak, sosyal yaşam alanları bol olan ve Türk aile yaşam kültürüne uygun konutlar geliştirdik.

Kooperatiflere olan talepler ne durumda?

Hava Kent olarak oldukça yoğun ilgi görüyoruz. Hem bitirdiğimiz projelerin kalitesini ve teslim sürelerinin kısalığını görenler hem de pandemi sonrası yaşanan enflasyon ve emtia artışından kaynaklı konuta erişebilme problemini, yatırımcı ve ev sahibi olmak isteyenler bizimle birlikte aşıyorlar.

En çok tercih edilen projeniz hangisi oldu?

Tamamladığımız 144 konutluk Taşoluk-1 projemiz çok ilgi gördü. Üretimin 3 katı talep aldık diyebiliriz. Üretim kalitesi ve çağdaş mimarisinin yanı sıra, daire sahibi olan kooperatif ortakları Türk Lirası bazında %400, dolar bazında ise yüzde 120’nin üzerinde bir getiri elde ettiler.

Yine, yeni başladığımız Taşoluk-2 ve Tuzla Aydınlı projelerimize büyük talep var. Taşoluk-2 projemizde kontenjanlar doldu bile. 

Kooperatiflerin avantajlarından bahsedebilir misiniz?

Yapı kooperatifçiliği, insanlara üretim maliyetine konut sahibi olabilmelerini sağlıyor. Aradaki aracı komisyonlarına ve ekstra maliyetlere maruz kalmıyorlar. Enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde bu kazanç yüzde 100’e kadar çıkıyor. Böyle büyük bir yatırımda 1’e 1 kazanmak çok kıymetli. Aynı zamanda konut almaya erişemeyen insanlara bir umut oluyor.  Ev sahibi olmak psikolojik olarak büyük rahatlık sağlıyor ailelere.

Ortalama ne kadara ev sahibi olunabiliyor, yapım aşaması ne kadar sürüyor?

Şu anki konjonktürde 100 metrekare bir evin maliyeti, arsa bedeli dahil 1.5-2 Milyon TL civarında. Yaklaşık ruhsat alımı sonrası 24-30 ay içinde evlerin teslimatlarını gerçekleştirmiş oluyoruz.

Biz, Hava Kent olarak çeşitli bankalardan proje finansı da getirdik. Kur’a çekimini müteakip, şerefiye bedelleri belirlenip kalan ödeme bankalar vasıtası ile konut kredisi halinde de ödenebiliyor.

Tamamlanan projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Arnavutköy Taşoluk mahallesinde İstanbul Havalimanı’na 5 km mesafede olan 144 konutluk projemizi tamamladık ve tüm tapuları hak sahiplerimize teslim ettik.

Tamamlanmakta olan hangi projeleriniz bulunuyor?

Hali hazırda yürüttüğümüz 2 etabımız var, bunların biri yine İstanbul Havalimanı’na 5 km mesafede olan Taşoluk-2 etabımız.

Bir diğeri ise Sabiha Gökçen Havalimanı’na 5 km mesafede olan Tuzla Aydınlı projemiz. İnşaatlarımız hızla devam etmekte. Önümüzdeki 18-20 ay içerisinde teslimlerini yapmayı planlıyoruz.

Yeni dönemdeki hedef projeleriniz nelerdir?

Hava Kent olarak Sancaktepe/Samandıra bölgesinde yeni bir proje geliştiriyoruz.

Bunun yanı sıra, yine Arnavutköy’de Haraççı mahallesinde 150 konutluk bir projeye başlayacağız.

Gelen talepler neticesinde Hava Kent’i farklı illere de taşımak istiyoruz. İzmir, Muğla ve Ankara gibi şehirlerde arazi geliştirme aşamalarındayız ve yine butik bir villa projesi geliştirerek ortaklarımıza sunmaya hazırlanıyoruz.