Okuyucumun bahsettiği sitenin kat mülkiyetine tabi olma ihtimali büyük. Böyle bir sitenin kat mülkiyeti dışında ortak mülkiyete tabi olması pek düşünülecek bir husus değildir.

Ancak bunu benim tahminime bırakmadan ellerindeki tapu senedine bakmalarını önereceğim. Zira yıllardır kullanılan tapu senetlerinin ortalık bir yerinde üç kutucuk vardır. Bu kutucukların üzerinde Kat Mülkiyeti - Kat İrtifakı - Devre Mülk yazar.

Bunlardan hangisinin üzerinde (X) işareti var ise sitede kurulu sistem budur. Bunların hiç biri yok da maliklerin tümünün ismi yazılı olup karşısında payları belirtilmiş ise bu halde sitede kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmamış, ortak mülkiyettir.

Ev Sahibi Yüzde 25'ten Yüksek Kira Artışı Yapabilir mi? Ev Sahibi Yüzde 25'ten Yüksek Kira Artışı Yapabilir mi?

Ancak en son bu yıllarda tapu senetlerinin düzeni değişti, dediğim kutucuklar kalktı bu da iyi olmadı, şimdi daha anlaşılmaz bir hal aldılar. Bunu da yeri gelmişken belirtmek istedim. Doğrusu buna niye ihtiyaç duyuldu anlamış da değilim.

Neyse, geleyim uygulamaya. Sitede kat irtifakı veya kat mülkiyeti varsa Kat Mülkiyeti Yasası uygulanacaktır. Sitenin bir yönetimi vardır, bunlar sitede toplantı organize edip siteye doğalgaz sisteminin kurulup kurulmayacağı noktasında geçerli bir karar alırlar. Faydalı olarak nitelenen yenilikler için kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğunun karar alması gerekir. Çok masraflı ve lüks nitelikte olan yenilikler için sistem farklıdır.

Ben okuyucumun olayını faydalı, kolay kullanım için gerekli olarak niteliyorum, bu nedenle alınacak karar sayı ve arsa payı çoğunluğu ile olmalıdır. Sonrasında sitede genel anlamda doğalgaz sistemi kurulur ancak bu her bağımsız bölümün evinin içine gaz alacak anlamına gelmez.

Talep edenler için dairesinin içine sistem kurulur, talep etmeyenler için sistem kapısına kadar gelmiş olur ve orada kalır. Site bazında kurulacak sistemin giderine tüm bağımsız bölüm malikleri katılır, daire içine isteyenlerse kendi sistemlerinin masrafını karşılar. Uygulama böyle olacaktır.

Editör: Emlak Zirvesi