Yapı Ruhsatı Verilen Yapıların Yüzölçümü Arttı Yapı Ruhsatı Verilen Yapıların Yüzölçümü Arttı

Milliyet'ten Melten Güneş'in haberine göre bu kapsamda inşaatlarda, içerisinde perlitin de yer aldığı yeşil beton ve ısı yalıtımı malzemeleri kullanılacak.

Otoparklarda elektrikli şarj istasyonu zorunluluğu olacak. Büyük sitelerde bahçe sulaması amacıyla yağmur suyu depolama sistemleri kurulacak.

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması amacıyla hazırlanan “İlk Evim İlk İşyerim” adlı sosyal konut projesinde kura çekimleri devam ederken, orta gelirli vatandaşlar için açıklanan “Yeni Evim” projesine de başvurular bugün başlıyor.

Bakanlık, sosyal konutlarda çevreci unsurları teşvik edecek. Bu kapsamda her bir projenin şehirlerin tarihi dokusuna, bölgelerin iklimine ve coğrafi özelliklerine göre projelendirilip, yaşanabilir mekanlardan oluşması sağlanacak.

‘Yeşil beton’a teşvik

İnşaat sektöründe çimento üretimi büyük oranda karbon salımına neden olduğu için yapılacak inşaatlarda içerisinde “inci taşı” olarak da bilinen perlitin de kullanıldığı yeşil beton teşvik edilecek.

Konutlarda, yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlayan mantolama ve ısı yalıtımı yapılmasına da önem verilecek.

Şarj istasyonu

Yapılacak konutların otoparkları da çevreye duyarlı olacak. Bakanlık daha önce hazırladığı yönetmelikle, zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan yeni yapılacak yapılarda, elektrikli araçlara uygun şarj ünitelerinin olması şartını getirmişti. Şimdi yapılacak sosyal konutlarda da hızlı ve yavaş şarj ünitesi bulunacak.

Editör: Emlak Zirvesi