Sanayide sürdürülebilir üretimi desteklemek amacıyla düzenlenen etkinlikte, endüstriyel tesislerde son yıllarda giderek etkisi artan afet ve yangın riskini azaltmanın yolları anlatıldı. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sanayi kuruluşları ve tesislerde yarattığı olumsuz etki, beklenen Marmara Depremi için daha fazla tedbir alınması gerektiğini ortaya koydu. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre 2022 yılında ülkemizde meydana gelen fabrika yangınları ve patlamaların bir önceki yıla göre yüzde 49 oranında arttığı ortaya çıktı. 

Türk Ytong, sanayide artan afet ve yangın riskine dikkat çekmek, sürdürülebilir üretimi desteklemek amacıyla farkındalık seminerleri düzenliyor. Ürünleriyle fabrikaların yangın güvenliğini artırarak ülkenin ekonomik değerlerinin yok olmasının önüne geçmeyi hedefliyor. 

İklim değişikliği gözetilmesi gereken önemli bir risk başlığı

Seminerde konuşma yapan Yangın Güvenliği Danışmanı, Arme Danışmanlık Kurucusu Kimya Yüksek Mühendisi Serkan Küçük işletmelerde devamlılık ve risk yönetimine değindiği ‘Endüstriyel Tesislerde Afet Risklerinin Azaltılması’ başlıklı sunumunda şu değerlendirmelerde bulundu: “Kurumların, endüstriyel tesislerin iş devamlılıklarını sağlayabilmeleri için olası risklerini önceden tanımlamaları ve bunları önleyebilmek için hazırlıklarını yapmaları gerekiyor. Risklerini yönetemeyenler, olası tehlikeleri önlemeye yönelik hazırlıklarını yapmayanlar iş sürekliliklerini sağlayamıyorlar. Yangın, deprem, sel ya da işletmenin bulunduğu bölgeye özel olası riskler incelenmeli. Riskler doğal afetlere yönelik olabileceği gibi kurumun üretim koluna bağlı olarak da düşünülmeli. Tüm bunların yanı sıra güncel gelişmeler de göz ardı edilmemeli. İklim değişikliği bugün artık gözetilmesi gereken önemli bir konu. Dünya Sağlık Örgütü sıcaklık değişiklikleri nedeniyle artık çalışma saatlerinin değiştirilmesi gerektiğini önermeye başladı.”

Ağır İklim Koşullarına Dayanıklı Dış Cephe Boyası Nippon Paint Aquatic Ağır İklim Koşullarına Dayanıklı Dış Cephe Boyası Nippon Paint Aquatic

Serkan Küçük, sanayi tesislerindeki yangınların sayısındaki artışa da değindi. “2022’de 587 olay yaşanmış, bunların 551’i endüstriyel yangın, 36’sı patlama şeklinde gerçekleşmiş. Yangınların sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 49 oranında artış olduğu ortaya koyuldu.” dedi.

Ytong Panel 360 dakikaya varan yangın dayanımı sağlıyor

Türk Ytong İş Geliştirme Müdürü Mimar Emel Nokay ise ‘Endüstriyel Tesislerde Ytong Panel Çözümleri ve Yangın Güvenliği’ konusunda bilgiler verdi. Deprem ve yangın güvenli yapıların daha tasarım aşamasında şekillendiğine dikkat çeken Nokay “Doğru tasarım ve doğru malzeme seçimi ile sanayi yapılarındaki yangın riski ve yangının neden olduğu kayıplar büyük ölçüde önlenebilir, işletmelerin devamlılığı sağlanabilir. Ytong olarak geliştirdiğimiz yangına dayanıklı duvar, çatı ve döşeme panelleriyle fabrikaların yangından en az derece zarar görecek şekilde yapılmasını sağlayarak ülkenin ekonomik değerlerinin yok olmasının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Ytong Paneller 360 dakikaya ulaşan sürelerde yangın dayanımı sağlayabiliyor, yangının yayılmasını önlüyor” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi