Yabancı Satışlarda Rus Talebi Artıyor

Gayrimenkul Haber'den Kemal Keskin'in haberine göre, ülkemizin bir gelir politikası olarak uyguladığı vatandaşlık vermek suretiyle gayrimenkul satışına bir de konjonktürel etkiler ile oluşan talep patlaması yaşanmaya başlandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası başlayan Rusya ve Ukrayna talebi, Akdeniz kentlerimizde kendisini fazlasıyla hissettirmişti.

Rusya’nın kısmi seferberlik çağrısı ile ülkeyi terk eden Ruslar, ikinci bir dalga halinde Türkiye’ye yöneldi. Fiyatların üçe katlandığı bir enflasyon ortamında, bu gelişme ile lokal olarak fiyatlarda baskı olması bekleniyor.

Acarkent’in Yüzde 10’u İranlı!

Geçen hafta, Beykoz’da katıldığım bir sektör etkinliğinde, Beykoz bölgesi emlak ofisleri ve danışmanlarının bir arada olduğu bir ortamda gerçekleşen sektör ve bölgeyi içeren sohbette söylenen bir tespit ile Acarkent’in İranlı mülk sahibi oranının yüzde 10 seviyesine ulaştığını öğrenmiş oldum. Molla yönetimi ile bir baskı yönetimi altında olan İran, şimdilerde iç karışıklık yaşıyor ve olası İranlı talebinde, Rus vatandaşlarında olduğu gibi bir artış olması muhtemel görünüyor.

Gerek vatandaşlık uygulamamız gerek ise konjonktürel etkilerle ülkemize gelen yabancı talebi, sitevari marka projelerde bir yüzdeye isabet etmeye başladı.

Bir Günde Beş Farklı Ülke Lisanına Tesadüf Etmek

İstanbul’un turist merkezlerinden, yarımada bölgesinde yaptığım birkaç saatlik gezintide, 5 farklı ülke lisanına tesadüf ettim.

Bu Kazandıkça Kazandıran Bir Sistem Bu Kazandıkça Kazandıran Bir Sistem

Bunlardan kimisi turist, kimisi de muhtemelen ülkemizde yerleşik yabancılardan olduğunu söyleyebilirim. Bölgesel gelişmeler göz ününe alındığında, yabancıya satış ile göreceli yabancı nüfusunda daha fazla artışı olacağı söylenebilir.

Editör: Emlak Zirvesi