Sosyal medyayı abluka altına alan kaçak emlakçılar, buz kez de Telegram’da “Tatlısu’da 2 bin sterline hisse” yalanıyla insanları kandırmaya çalışıyor.

Kendisini “Mehmet Fırat Taştan” olarak tanıtan kaçak emlakçı, içerisinde 343 Telegram üyesi bulunan ‘KKTC’de Ev Sahibi Ol’ isimli gruba, “taşınmaz mal koçanı” olduğunu iddia ettiği belgeyi paylaşarak, grup üyelerinin dikkatini çekmeyi amaçlıyor.

“Arsanın önündeki parseller belediyeye ait, ilk projemiz… Hissedarımıza hayırlı olsun, kaporaların gönderileceği IBAN hesabı aşağıdadır” gibi açıklamalar yapan kaçak emlakçı, 2 bin sterlinin 12.30 ile 14.30 saatleri arasında yatırılması gerektiğini belirtiyor.

Açıklamaya yazılacakları da bir bir anlatan kaçak emlakçı, “Ad, soyadı, KKTC Gazimağusa Tatlısu S31-B-06D-4 pafta 142 parsel arazinin hisseli alımı için kaparo ödemesidir” şeklinde yazılıp gönderilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Son sürecin ise avukat ile tamamlanması gerektiğini kaydeden dolandırıcıyı destekleyen bir başka kişi ise, “Düşünce aşamasında olanlar için; inşaat alanından anlaşılacağı üzere çok kısıtlı kontenjanımız kaldı” ifadelerini kullanıyor.

SUNGUR: KONUYU POLİSE VE MALİYEYE İLETECEĞİM

Kıbrıs Postası, vatandaştan aldığı ‘emlakta dolandırıcılık’ ihbarı üzerine Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur’a ulaştı.

Konut Sektörüne Kuralları Değiştiren Yeni Oyuncu Geldi Konut Sektörüne Kuralları Değiştiren Yeni Oyuncu Geldi

Kıbrıs Postası’na konuşan Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, konuyu polise ve maliyeye ileteceğini ifade etti.

Sungur, dolandırıcılık olaylarının son dönemlerde anlatmaya çalıştıkları ve emek verdikleri bir konu olduğunu belirterek, “Emlakçılık eğitim ister. Eğitimsiz emlakçılar var; yasa bilmiyorlar, harç bilmiyorlar, harita okumayı hisse satmayı bilmiyorlar” dedi.

Her şeyden önce önemli olanın KKTC’li emlakçıları eğitmek olduğunu ifade eden Sungur, diğer önemli konunun ise bu eğitimli emlakçıları örgütlemek olduğunu kaydetti.

"DOLANDIRICILIKLARI DENETLEME YETKİMİZ YOK; ÇÜNKÜ EMLAKÇILAR BİRLİĞİ YASASI KOMİTEDE BEKLİYOR”

“Dolandırıcılıkları denetleme yetkimiz yok; çünkü ‘Emlakçılar Birliği Yasası’ komitede bekletiliyor” vurgusunu yapan Sungur, bu konuyu polise de Maliye Bakanlığı’na da bildireceklerini kaydetti.

Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı’na daha önce de yazdıklarını; ancak cevap gelmediğini ifade eden Sungur, “Devlet ne bu meselenin önüne geçmek istiyor, ne de yasanın geçmesini istiyor” dedi.

Sungur, “Mecliste bekleyen yasamız geçmeli ki içinde dolandırıcılar ile ilgili ciddi cezalar olsun. Devletin elini taşın altına koyması gerekiyor” ifadelerini kullanarak mecliste bekleyen 3 ayrı yasa taslağı olduğunu ifade etti.

“EMLAKÇILAR BİRLİĞİ YASASI’NIN GEÇMEMESİ HALİNDE DOLANDIRICILIK DEVAM EDECEK”

Yasanın gerekli olduğu konusunda ön oylama yapıldığını ancak irade gerektiğini vurgulayan Sungur, Emlakçılar Birliği Yasası’nın geçmemesi halinde bu olayların devamının geleceğinin altını çizdi.

Eski yıllarda bu olayların yine çok yaygın olduğunu ve insanların bu yüzden yatırım yapmak istemediğini ifade eden Sungur, “Ekonominin en büyük taşıyıcılık noktasından olan emlak sektörüne kilit vurulacak!” dedi.

“ÜSTEL RİCA ETTİ, YASA KOMİTEDE BEKLİYOR”

KKTC’li emlakçıdan çok Rus ve İranlı emlakçı olduğunun altını çizen Sungur, bu kişilerin çeşitli göstermelik ortaklar ile ofis açtıklarını söyledi.

Piyasanın KKTC vatandaşlarının kontrolünden çıktığına değinen Sungur, “Bu konuda hükümetten gerekli desteği bekliyoruz özellikle Başbakan Ünal Üstel’den… Yasamız Başbakan Üstel’in ricası üzerine komitede bekliyor ve büyük bir sıkıntı” şeklinde konuştu.

“KAÇAK EMLAKÇILARIN OLUŞTURDUĞU SOSYAL MEDYALAR PİYASADAKİ YASALAŞMANIN ÖNÜNE GEÇİYOR”

Sungur, en büyük sıkıntılardan diğerinin de kaçak emlakçıların oluşturduğu sosyal medya hesapları olduğunun altını çizerek, piyasadaki yasalaşma hareketinin önüne geçildiğini kaydetti.

“ENİNDE SONUNDA KAÇAKÇILIĞIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

Sungur son olarak, “Bu ülke eninde sonunda emlakçılık sektörünü yapacak ve biz bu kaçakçılığın önüne geçeceğiz” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi