Antalya’nın merkez ilçelerini inceleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı İlhan Emrah Sarıgül, “Kepez ilçesi genel olarak düşük-orta kesimin daha çok tercih ettiği nüfus yoğunluğun yüksek olduğu ilçelerden bir tanesi.

Kepez ilçesinde bulunan daha önceden gecekondu bölgesi olarak bilenen Varsak, Çamlıbel, Kanal, Erenköy, Göçerler gibi mahallelerde kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte yeni yapılar inşa ediliyor.

Kepez ilçesinin pandemi öncesi konut metrekare birim fiyatları ortalama 3.000 - 4.000 TL/m2 bandında iken pandemi sonrası  ve inşaat maliyetinin artışı ile beraber metrekare birim değeri ortalama 17.000 - 18.000 TL/metrekareye kadar artış gösterdi.

Son dönemde yaşanan yabancı turist dalgası nedeni özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelen insanların oturum almaları için metrekare birim fiyatlarının daha düşük olması nedeni ile bu ilçeyi tercih etmekte.” dedi.

Konyaaltı’nın genel olarak gelir düzeyi yüksek ve çok yüksek kesimin daha çok tercih ettiği bir ilçe olduğunu da sözlerine ekleyen Sarıgül, “Konyaaltı imarlı arazilerin az sayıda bulunması nedeni ile arsa fiyat m2’lerinin çok yüksek olduğu, konut arzının azaldığı,  konut talebinin de artığı ilçeler arasında.

Konyaltı’da pandemi öncesi konut metrekare birim fiyatları ortalama 9.000 - 10.000 TL/m2 bandında iken pandemi sonrası  ve inşaat maliyetinin artış nedeni ile metrekare birim değeri ortalama 35.000 - 40.000 TL/m2’ye kadar artış göstermiştir.

Denize Sıfır Mülkler İlk Tercih Denize Sıfır Mülkler İlk Tercih

Fakat bu m2 birim değeri nitelikli lüks site için daha yüksek olup 70.000 - 80.000 TL arasında değiştiği de gözlemlenmektedir. Konyaaltı ilçesinin Konyaaltı sahiline sahip olması ve denize yürüme mesafesinde olması nedeni yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği bir ilçedir.

Konyaaltı İlçesi metrekare birim değeri açısından diğer illerin ilçe merkezleri arasında ilk 10 yer alan ilçelerden bir tanesidir. Son dönemde yaşanan Rus Ukrayna savaşı ile beraber çok sayıda Rus ve Ukrayna vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak için sahil bandına yakın olması nedeni ile tercih ettiği bir bölgedir.

Fakat son dönemlerde Rus ve Ukrayna vatandaşları Türkiye’de meydana gelen depremlerden etkilendiği için yabancıya satışı gittikçe düşerek son 12 ayın en düşük seviyesine gelmiştir.
Döşemealtı ilçesinde ise, bölgede genel olarak boş arazi ve arsalar yer almakta olup ağırlıklı olarak site içi villa tercih edildiği bilinmektedir.

Özellikle pandemi sonrasında insanların kalabalık şehir yaşantısında uzaklaşıp müstakil havuzlu siteli daha steril bir ortamda yaşama isteği nedeni ile rağbet ettiği bir bölgedir. Özellikle ciddi müstakil yaşam tarzı olan artış ve kısıtlı yapı stoku bölge fiyatları ani olarak artmasına sebebiyet vermiştir.

Diğer merkez ilçelerde nazaran daha uzak olan Döşemelaltı arsa arzının fazla olduğu pandemi öncesi arsa m2 birim değerlerinin ortalama 2.000 - 3.000 TL/m2 olduğu pandemi sonra ortalama metrekare birim 7.000 - 8.000 TL/m2 arasında değiştiği tespit edilmiştir. 

Muratpaşa ise; konut yoğunluğunun oldukça yüksek arsa arzının oldukça az olduğu yeni konut inşaatların olmadığı bir ilçedir. Fakat bölge ağırlıklı olarak Rus ve Ukrayna vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir.

Kepez ilçesinin pandemi öncesi konut metrekare birim fiyatları ortalama 6.000 - 7.000 TL/m2 bandında iken pandemi sonrası  ve inşaat maliyetinin artış nedeni ile metrekare birim değeri ortalama 25.000 - 30.000 TL/metrekareye kadar artış gösterdi.

Muratpaşa, Antalya’nın en pahalı konut bölgeleri arasında yer almakta olup bölgede satışlar Türk lirasından çok Sterlin ve Euro üzerinden gerçekleşmektedir. Son yıllarda özellikle sahil bandına yakın deniz manzaralı konutlar oluşan yaklaşık yıllık 3-4 kat fiyat artışlarının en büyük sebepleri arasında bu durum gelmektedir.

Sahil bandında geniş deniz manzarasına sahip kısıtlı alıcı kitlesine hitap eden taşınmazlar için daha yüksek olup 80.000-90.000 TL/m2  arasında değiştiği de gözlemlenmektedir. Dövizdeki artış da bölgedeki fiyatları önemli ölçüde etkiledi.

Rus ve Ukraynalı vatandaşların tercihi Konyaaltı ve Muratpaşa

Göç dalgaları ile birlikte Antalya’ya yoğun ilgide bulunan Rus ve Ukraynalı vatandaşlar genel olarak Konyaaltı ve Muratpaşa, Orta Doğulu vatandaşlar genel olarak Kepez ilçelerini tercih ediyor. Türk lirasından Dolar ve Euro karşında değer kaybetmesi nedeni

Antalya yabancı turistlerin tercih sebebi haline geldi. Ayrıca inşaat maliyetlerinin de artması konut arzının düşüklüğüne tetikleyerek konut fiyatlarının artışına sebep oldu.  Yabancıların mülk alımı bölgede fiyatların artıran en önemli unsur.” şeklinde konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi