Gayrimenkul Yıldızları Sign of The City Awards'da Hünerlerini Yarıştıracak Gayrimenkul Yıldızları Sign of The City Awards'da Hünerlerini Yarıştıracak

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam, meslek odaları olarak temel ilkelerinin arasında insanları bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.

Oda Başkanı Akçam, "Vatandaşlarımıza hizmet noktasında, sorumlu emlak danışmanlarımızla çalışmak çok önemli.

Bu noktada vatandaşlarımızın bilinçlenmesi ve kamuoyunun dikkatini çekecek şekilde tasarlanacak bir 'kamu spotu'nun oldukça önemli olduğunu düşüncesinden hareketle, meslek odası olarak hazırladığımız kamu spotumuzu onay için Ticaret Bakanlığımıza sunduk. Yetkililere sesleniyoruz.

Şu an onay için Sayın Bakanımızın önünde olan emlak danışmanlığı kamu spotumuz, bir an önce onaylanması durumunda; hiç kimsenin mağduriyet yaşamaması adına TV kanallarında yayınlanacaktır." diye konuştu

‘SIKINTILAR HAD SAFHADA’

Türkiye’nin gündemine oturan deprem felaketinin ardından had safhaya ulaşan konut sorununa neden olan sıkıntılı etkenlere dikkat çeken Akçam, "Bu felaket arz ve talebin belirlediği fiyatları alt üst etmiş, sonucunda yüksek fiyatlar ortaya çıkmıştır.

Hatta, bilgi sahibi ve yetkisi olmayan bir çok insanın da ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bizim, meslek odaları olarak temel ilkelerimizden biri de insanları bilinçlendirmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmaktır." ifadelerini kullandı.

‘BİRİKİMLERİNİZİ RİSKE ATMAYIN’

7Akçam, kamu spotu çalışmasında da yer alan; vatandaşların emlak alış-verişi sürecinde önemsemesi ve dikkat etmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:

“Ev ya da işyeri alırken, satarken, kiralarken birikimlerinizi fırsatçılar eliyle heba etmeyin. Yetkisi, bilgisi ve yeterliliği olmayan aracılar; alıcı, satıcı, kiracı veya ev sahibini hukuken zor durumda bırakabilir.

Bir emlak danışmanı muhataplarının haklarını korur, tarafların mağduriyet yaşamalarını önler. Emlak danışmanlığı bir meslektir.

Danışmanınızda Ticaret Bakanlığı’ndan alınan ‘Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ bulunup bulunmadığını ttbs.gtb.gov.tr üzerinden mutlaka kontrol edin.

Yetki Belgesi bulunmayanları sistem üzerinden ihbar edebilirsiniz. Tasarruflarınızı riske atmayın, birikimlerinizi doğru değerlendirin."

Editör: Emlak Zirvesi