Marmaris'te Ev ve Arsa Fiyatları Yükselmeye Devam Ediyor Marmaris'te Ev ve Arsa Fiyatları Yükselmeye Devam Ediyor

Öncelikle gayrimenkulün somut bir yatırım olduğunu belirtmek gerekiyor. Somut yatırımlar sanılanın aksine likit yatırımlardan çok daha fazla avantaj sunar.

Likit yatırımlar bir anda sıfır değere ulaşabilir ancak somut olan yatırımlar her daim bir değer ifade ederler ve bu nedenle yatırımın kayıp yaşama olasılığı da son derece düşük olur.

Yatırımcılar yeni bir ev satın almadan önce evi kontrol edebilir, bir takım getiri hesapları yapabilir. Dolayısıyla gayrimenkule yatırım yapıldığında tüm kontrol yatırımcının elinde olur.

Elbette ev satın almanın temel amacı bir gelir elde etmektir. Yatırımcılar gerekli tadilat ya da onarımı gerçekleştirdikten sonra evi kiraya verirler. Bu sayede düzenli ve sabit bir gelir elde etme imkanları olur.

Bununla birlikte tadilat ya da tamirat için ne kadar bütçe ayrılacağına da yine yatırımcı karar verebilir. Bir süre sonrasında yatırımı elden çıkarma gibi önemli bir seçeneğin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında gayrimenkul yatırımı, istendiğinde kolaylıkla nakde dönüştürülebilecek bir yatırım seçeneğidir.

Vergi Avantajı Var

Gayrimenkule yatırım yapmanın yani yatırım amacıyla ev almanın sağladığı önemli bir avantaj daha var. O da vergi ile ilgilidir. Nakit akışı esnasında sürekli olarak bir vergi ödemesi yapılmaz. Bununla birlikte emlak yatırımı yapanların bazı bedelleri vergiden düşme imkanı da bulunuyor.

Kredi faizleri, emlak vergisi, işletme giderleri, sigorta bedelleri ve amortismanların vergiden düşülmesi ihtimali vardır. Daha önce ev yatırımı yapmamış olanların vergi avantajı konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasını öneririz. Çünkü pek çok yatırımcı sadece bu avantajlar nedeniyle tercihini gayrimenkul yatırımından yana yapıyor.

Ev satın alma konusunu her açıdan ele aldığınızda en önemli unsurun nakit akışı olduğunu görebilirsiniz. Bu da yatırımcıların önceden planlama yapmaları ya da finansmanlarını yönetmelerini çok daha kolay kılıyor. Diğer popüler yatırım araçlarını da gözden geçirmekte fayda var.

Bu sayede diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında ev satın almanın nakit akışı sağlamanın en kolay yolu olduğunu görebilirsiniz. Örneğin popüler yatırım araçlarından biri de hisse senetleridir.

Ancak hisse senedinden bir gelir elde etmek için satış yapmanız gerekir. Üstelik doğru zamanda satış yapmalısınız ve bunun için de sıkı bir piyasa takibi yapmanız da zorunlu olur.

Sonuç olarak ev satın almanın son derece mantıklı bir yatırım yöntemi olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Mevcut birikimini mantıklı bir yatırıma dönüştürürken aynı zamanda gelir de elde etmek isteyenler için ideal yatırım araçlarının başında gayrimenkul geliyor.

Yatırım İçin Uygun Ev Nereden Bulunur?

Yatırım yapmak için ev satın alıyorsanız bu evin kolaylıkla kiraya verilebilir olması gerekir. Olabildiğince az oranda tadilat ya da tamirat gerektiren bir ev satın almanız da önemlidir. Bu sayede bütçenizi gayet verimli bir şekilde değerlendirmiş olursunuz. İstanbul’un popüler semtlerine öncelik vermek isterseniz satılık daire ilanları gibi konut ilanlarını gözden geçirmek için hepsiemlak internet sitesine tıklayın. Sitede satılık konut ilan sayısı fazla olduğundan bütçenizi verimli kullanma olasılığınız da yükselecektir.

Aynı zamanda yoğun talep gören muhitlere göre satılık ev araması da yapabilirsiniz. Sitede bulunan filtreleme seçeneklerini kullanmanız durumunda hangi muhitte kira fiyatları nedir, satılık konut fiyatları nedir gibi soruların yanıtlarını da öğrenmiş olursunuz.

Editör: Emlak Zirvesi