Pusula Haber'den Mehmet Günnar'ın haberine göre, altın ve dövizdeki hareketlilik, inşaat girdi maliyetlerinin artması müteahhitlerin büyük inşaatlara yönelmesini engellediğini ifade eden Altınay, “Gayrimenkul sektöründe bir durağanlık yaşanıyor. herkes beklemeye geçti. Satılık konut stoku eridi” açıklamasını yaptı.

Konut fiyatları enflasyon ve döviz kurlarında yaşanan artış ile birlikte son yıllarda hızlı bir yükseliş gösterdi. Ev kredileri faiz oranlarının da yüksek olması nedeniyle pek çok kişi ev hayalini ertelemek zorunda kaldı.

Konya’da son bir yıl içerisinde satılık konutların fiyatlarının yüzde 90 arttığı ifade ediliyor. Emlak sektörünü gazetemize değerlendiren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, gayrimenkul sektöründe bir durağanlık yaşandığını ifade etti.

Satılık konut stokunun eridiğini aktaran Başkan Altınay, “Altın ve dövizdeki hareketlilik, inşaat girdi maliyetlerinin artması müteahhitlerin büyük inşaatlara yönelmesini engelliyor.

Konya Emlakçılar Odası olarak belediyelerimize sesleniyoruz. İmarlı arsa üretilmesi gerekli. Şuan imarlı arsa yok denilecek kadar az.

Eğer belediyelerimiz konut öneri alanı içerisinde tarla vasfındaki arazileri arsa statüsüne çevirir, imar verirse konut maliyetleri otomatik olarak yüzde 30, 40 düşecektir.

Arsa bulunamadığından dolayı arsa fiyatları çok yüksek. Giderler gerçekten çok yükseldi. Bu nedenle daire fiyatları ummadığımız seviyelere çıktı. Bundan sonra da ne olacağını kimse bilmiyor” dedi.

Belirsizlik Sürüyor

Emlak sektöründe fiyatların belirsizleştiğini söyleyen Altınay, “Bir konuta 300 bin lira da istenebiliyor. 500 bin lira da. Dilin kemiği yok şuan. Herkes tedirginlik içerisinde.

Rusya-Ukrayna savaşı da bunu etkiledi. Yarın ne olacak endişesi herkesin beklemeye geçmesine neden oldu. Önceden vatandaşlarımız kenarda parası varken yatırım için gayrimenkul satın alıyor, kiraya veriyordu.

Ev fiyatları bu haldeyken aylık 2-3 bin lira için kimse 500 bin lirasını 1 milyon lirasını bağlamak istemiyor. Toplu parasını gidiyor bankaya yatırıyor.

Banka ile çalışmak istemeyen de başka yatırım mecralarına yöneliyor. Bu da kiralık daire fiyatlarını çok etkiledi.

TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi

18-20 ay pandemiden dolayı öğrenciler memleketlerine gittiler. Şuan ise yüz yüze eğitim devam ediyor. Bu nedenle arz talep dengesinden dolayı kira fiyatları yükseldi” diye konuştu.

Dolandırıcılara Dikkat

Vatandaşları Konya Emlakçılar Odası üyesi olmayan hiçbir emlak ofisinden alım, satım, kiralama yapmamaları konusunda uyaran Altınay şu şekilde konuştu:

“Vatandaşlarımız mutlaka oda üyelerimizi tercih etsinler. Yetki belgeli emlakçılarımızla çalışsınlar. Bunun haricinde ayakçı, seyyar ve kaçak tabir ettiğimiz kişi, kurum ve kuruluşlarla çalışmasınlar. Buralarda çok mağduriyetler yaşanıyor.

Dolandırılıyorlar. Daha sonrasında tüm meslektaşlarımız zan altında kalıyor. Eğer bizim üyelerimizden de böyle bir yanlış yapan olursa biz oda olarak bize düşen neyse gereğini yaparız. Ama sokaktan geçen bir vatandaşın yapmış olduğu dolandırıcılığa bizim yapacağımız bir şey yok.” 

Editör: Emlak Zirvesi