TGRT Haber'de yer alan habere göre, Real State Emlak dünyasının birçok noktasında faaliyet gösteren, gayrimenkul alanında sektörünün öncü firmaları arasında yer alıyor.

Real State Emlak’ın önde gelen gayrimenkul danışmanlarından Abbas Ghasemi Pirbalouti, sahip olduğu tecrübe ve sektörel bilgi birikimden güç alarak konut yatırımında bulunacaklara tavsiyelerde bulundu.

Konut yatırımında bulunacakların birtakım unsurlara özellikle dikkat etmesi gerektiğini belirten Pirbalouti, ilk kez konut yatırımında bulunacak olanlar için bu durumun ayrı bir önem kazandığını söyledi.

MEVCUT VARLIĞA GÖRE HAREKET

Karlı olabilecek konut yatırımı hakkında tüyolar veren Pirbalouti; “Her şeyden önce mevcut finansal durumunuz içerisinde hareket etmenizi öneririm. Bütçenizin dışına çıkmak size yorucu gelebilir. Bu durum aynı zamanda sizi yatırım mantığından uzaklaştırarak bir risk çemberine de dahil edebilir.”

Tolga Andaç: Ticari Gayrimenkul Özel Uzmanlık İstiyor Tolga Andaç: Ticari Gayrimenkul Özel Uzmanlık İstiyor

“KONUT KREDİLERİ UZUN VADEDE AMORTİ EDİYOR”

Konut yatırımında bulunmak isteyenlere yönelik tavsiyelerine devam eden Abbas Ghasemi Pirbalouti; “Uygun faizler çerçevesinde ve enflasyon hesabı da yaparak kredi kullanımına da yönelebilirsiniz. Bu çoğu kez mantıklı bir seçenek olarak değerlendirilir.

Kısa zaman içerisinde ödemeler yüksekmiş gibi görünse de aslında orta – uzun vadede kendini fazlasıyla amorti ediyor. Hatta kara geçmenize dahi fırsat tanıyor.” sözleriyle uzun vadeli düşünmenin önemine vurgu yapıyor.

KİRA GELİRİNDE LOKASYON ETKİSİ

Pirbalouti; “Satın almak istediğiniz konuta karar vermeden önce lokasyon üzerinde karar verin. Yatırım yapacağınız konutun lokasyonu mevcut değerine ve gelecekte ne kadar değerlenebileceğine doğrudan etki ediyor. Bununla birlikte konutun yer aldığı lokasyon kira gelirleri üzerinde de etkili. Bu nedenle lokasyon konusuna ayrı bir özen gösterin.”

AMACA GÖRE YATIRIM

Real State Emlak gayrimenkul danışmanı Abbas Ghasemi Pirbalouti; “Amacınıza uygun bir konuta yönelmek de yatırım açısından önemli bir başlık. Eğer amacınız yatırım yaptığınız konutu kiraya vermek ise 1+1 ve 2+1 dairelerin daha kolay kiraya verebileceğinizi ön görerek bu dairelere yönelebilirsiniz.

Ancak emlak değeri yüksek olan bir bölgede 3+1 ve 4+1 gibi seçenekler de ideal birer tercih olabilir. Bu duruma biraz da konut aldığı bölge yön verecek.” ifadeleriyle doğru konut seçmenin önemine değiniyor.

Pirbalouti son olarak; “Eğer ilk kez bir konuta yatırım yapacaksınız ve yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız bir gayrimenkul danışmanından destek almak en doğru seçenek olabilir.” sözleriyle açıklamalarına son veriyor.