1 Nisan 2022 ‘ye kadar alınan tüm ruhsatlarda eski KDV oranlarının geçerli olacağının altını çizen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Yeni yasanın geçerliliği 1 Nisan 2022 tarihinden sonra alınacak ruhsatlara bağlı yapılan işlemleri etkiliyor.

Bu tarihten sonra ruhsat alınan Kentsel dönüşüm alanlarındaki projelerde 150 metrekareye kadar olan konutlarda KDV yüzde 1, sonraki her metrekare için yüzde 18 olarak düzenlenmiş durumda. Eğer projeniz kentsel dönüşüm kapsamında değilse 150 metrekareye kadar yüzde 8 daha sonraki her metrekare için yüzde 18 KDV’ye tabi olacak.  

Konut, arsa ve arazilerde eğer afet riski kapsamı dışında ise KDV yüzde 8 olarak hayatımıza giriyor. Bu açıdan yeni projelerin gerek geliştirilmesinde,  gerekse satışında bir miktar destek olacak. Ancak bu rakamın tümü son kullanıcıya yansımayacaktır.” dedi.

Üreticinin büyük belirsizlik ve fiyat artışı korkusu nedeni ile çok temkinli olduğunu da vurgulayan Yazıcı, “Eski yıllara göre yeni proje üretimi çok azaldı. Riskler çok büyüdü artık “önce sat sonra yap” gibi bir modele geçilebilir.

Aksi durumda proje geliştirme cesareti bulabilen geliştirici sayısı eski yıllardaki gibi olmayacaktır. Türkiye maalesef bir barınma krizine doğru gidiyor. Kira ve konut üretimini teşvik edici başka hamlelere de ihtiyaç var. KDV’deki indirimle birlikte daha adil bir düzene geçiyoruz.

Denize Sıfır Mülkler İlk Tercih Denize Sıfır Mülkler İlk Tercih

150 m2’ye kadar olan konutlar tek tip KDV var yüzde 8. Eğer Afet riski altındaki kanun kapsamında yenilenmiyorsa o kapsamda yenilenenlerde KDV yüzde 1. 150 metrekare üstü ise “150’yi aşan kısım için” yüzde 18 olarak KDV uygulanıyor.

Örnek olarak; eski sistemde 155 m2’lik bir evin tüm bedeli üzerinden  yüzde 18 KDV uygulanıyordu. Yeni mevzuata göre ruhsat alınıp yapılınca sadece 5 m2’si için yüzde 18 KDV ödenecek, kalan kısmı için yüzde 8 KDV ödenecek. 

Ancak bu rakam sadece yeni ruhsatlarda geçerli olacağı için daha önümüzde uzun yıllar konutta KDV karmaşası devam edecek gibi duruyor.

Ancak eski karışık sisteme göre daha net, adil bir sistem ve sektörün bir miktar önünü açılacak öngörüsündeyim.“ şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Arsa ve araziler için uygulanacak KDV indirimi için de bilgilere veren Yazıcı, şöyle konuştu:

“Arsa ve arazilerde KDV yüzde 8 olarak alınacak.  Dolayısıyla maliyette de yüzde 10’luk bir düşüş görülecek. Ancak her arsa sahibi şirket değil. Bu yüzden şahıs mülkiyetinden el değiştirenlerde bu etki görülmeyecek.

Ancak kurumsal proje geliştirenler açısından maliyet düşürücü güzel bir gelişim.  Özellikle gayrimenkul yatırım ortaklıkları için farklı yönlerden avantaj olacaktır.”

Editör: Emlak Zirvesi