Yeni Asır'dan Gonca Elibol'un "Konutta yeni düzenlemeler" başlıklı yazısı...

Geride bıraktığımız son iki haftada her kesimi yakından ilgilendiren 'artan konut ve kira artışları ile otomobil fiyatlarının yüksekliği' ile ilgili yazılar kaleme almıştım.

O yazılara, geniş bir kesimden çok fazla yorum geldi. Bu hafta da yine konutla ilgili bir konuya değineceğim.

Konut bu ülkede her vatandaşın en önemli ihtiyacıdır ve haliyle 'insanın yaşam hakkı' ve 'sosyal devlet anlayışı' gereği her ailenin kendine ait bir konutunun olması gerekir.

Fakat ülkemizde ne acıdır ki fırsatçılık, ahlaksızlık, para hırsı ve açgözlü tutumlar ticari ahlakı zedeliyor. Neyse ki devletimiz artık bu fırsatçılara göz açtırmayacak.

Taşınır ve taşınmaz mallara ve hizmetlere ilişkin yapılan 'Vergiye uyum düzeyinin ve kayıt dışı ekonomi ile mücadelede etkinliğin artırılmasına yönelik' yeni yasal düzenleme ile halkımız nefes alacak.

"Gayrimenkul sektöründe olağandışı fiyat artışlarını mercek altına aldık" diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 'Mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ve değerlendirme çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü' duyurdu.

Zaten sektöre zarar verenler, suni fiyat artışları yaparak dengeyi bozan, sektörü baltalayan, piyasayı olumsuz etkileyen, vatandaşların ev hayalini suya düşüren ve gerçek değeri yansıtmayacak ilanlar veren siteler değil mi?

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK

Yeni düzenlemenin en güzel tarafı ise vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında yasal işlemlerin başlatılacak olması.

Belgesiz Emlakçı Sayısı Artıyor! Belgesiz Emlakçı Sayısı Artıyor!

538 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği geçtiğimiz günlerde 31852 numara ile Resmi Gazete'de yayınlandı. Tebliğ ile 'Taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasının temin edilmesine yönelik olarak verilen ilanların yayımlanmasına aracılık eden aracı hizmet sağlayıcılarına, sosyal ağ sağlayıcılarına ve yer sağlayıcılarına bir aylık süre içerisinde gerçekleştirmiş oldukları işlemlere yönelik' uyulması gereken kurallara yönelik düzenleme getirildi.

Bundan böyle bu kapsamda olan taşınır ve taşınmazlar ile ilgili ticari ilişkiler yürütenler, gerçek değerinin üzerinde fiyat gösteren ve sahte hesaplar yapanlar cezalandırılacak. Böylece taşınır ve taşınmaz mallarda suiistimalin önü büyük ölçüde kesilmiş olacak. Öte yandan kötü niyetli emlakçılar da yakın takipte olacak.

Fahiş fiyatlarla konut ve arsa satan emlakçıların önü kesildi.