Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Yatırım Ofisi’nin hazırladığı raporda Asya ve Avrupa’nın kesişiminde stratejik bir noktada bulunan, 1.5 milyon metrekare ofis alanına sahip İstanbul Finans Merkezi’nin dünyanın en büyük 20 finans merkezi arasında olacağına dikkat çekildi.

Yatırım Ofisi’nin Gayrimenkul danışmanlığı hizmeti sunan JLL Türkiye ile birlikte hazırladığı emlak piyasası raporundaki yazısında küresel yatırımcılara çağrı yaptı.

Dağlıoğlu, Türkiye’nin dayanıklı ve hızla büyüyen ekonomisiyle, iş dostu politikalarla derin yetenek havuzu sayesinde Avrupa, Asya ve Avrupa’nın kesiştiği noktada küresel pazara erişim imkânı sunduğunu kaydetti.

Dağlıoğlu, eşsiz stratejik konumu, üretim kabiliyeti ve lojistik altyapısıyla Türkiye’nin ihracat tabanı sağlam, gelişmiş endüstriyel altyapısıyla öne çıktığını vurguladı.

Dağlıoğlu, otomotiv, makine, kimya, ilaç, tekstil, havacılık ve savunma sektörlerinde küresel tedarik zincirlerine mükemmel şekilde entegre olan Türkiye’nin küresel değer zincirlerinin lojistik talebini karşılamaya hazır olduğu mesajını verdi.

Finans Devleri

Türkiye’nin gayrimenkulün çeşitli sektörlerinde bol fırsatlar sunduğunu kaydeden Dağlıoğlu, “2003’ten bu yana yaklaşık 240 milyar Dolar doğrudan yabancı yatırım gelirken, bunun 62.5 milyar doları gayrimenkul sektörüne gitti.

Stratejik konumu, çok kültürlü yaşam ortamı, lojistik varlıkları ve sağlam iş ortamıyla Türkiye, yatırım yapmak için Avrupa, Ortadoğu ve Asya’dan yatırım çekiyor. Son beş yılda uluslararası yatırımcılara 210 binden fazla konut satıldı. Türkiye, kurumsal gayrimenkul için önemli bir pazar oldu” dedi.

Raporda çalışmaları devam eden İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi’nin 1.5 milyon metrekareden fazla ofis alını sağladığı vurgulandı. İFM’nin İstanbul’u Dubai ve Moskova gibi bölgenin finans merkezleriyle rekabet halinde, dünyanın en büyük 20 finans merkezinden biri haline getireceği kaydedildi.

Konut Kiralarında Yüzde 25 Kira Sınırı Bir Yıl Uzatılacak Konut Kiralarında Yüzde 25 Kira Sınırı Bir Yıl Uzatılacak

Raporda, Asya ve Avrupa gibi stratejik iki kıtanın buluşma noktasında bulunan İFM’nin uluslararası şirketler, bankalar ve finans devlerini bir araya getireceğine dikkat çekildi.