Yalova’da ortalama yeni konutlar 8 bin TL birim değerler ile pazarlanırken, lüks yapı özelliklerine sahip siteler, villalar ve deniz manzaralı yeni lüks dairelerin birim değerleri ise 30 – 45 bin TL aralığına kadar çıkıyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, Yalova’ya ilginin arttığına dikkat çekerek, “Osmangazi Köprüsü öncesinde feribot seferleri ve karayolu ile ulaşım İstanbulluları Yalova ziyaretleri ve gezileri için daha fazla cezbediyordu.

Fakat Osmangazi Köprüsü’nün faaliyete geçmesinden sonra artık sadece Yalova değil aynı zamanda Bursa ve Balıkesir’e de mesafe azaldı. Yaşanan bu gelişme de ulaşım ağı açısından Yalova’yı diğer şehirlerle rekabet eder hale getirdi.” dedi.

Yalova’da hem kiralık ve hem de satılık konutlarda pandemi öncesine göre minimum 2 kat ve daha fazla artış bulunduğunu da sözlerine ekleyen Bal, “İmarlı ve yapı inşa edilebilir arsalar için de benzer durum söz konusu. Ancak arsa ve arazilere talep eskiye oranlarda azalmış durumdadır.

Yalova pandemi döneminde tavan rakamlara ulaştı ancak güncel durumda talebin bir miktar azaldığını söyleyebiliriz. Özellikle artan inşaat maliyetleri ve arsa fiyatları yatırımcıları müstakil yapılaşma yerine site yaşantısına kaydırıyor.” şeklinde konuştu. 

Yalova’da metrekare birim fiyatları hakkında bilgiler de veren Bal, “Dairelerde ortalama yeni konutlar 8 bin TL birim değerler ile pazarlanıyor. Lüks yapı özelliklerine sahip siteler, villa siteleri, panoramik deniz manzaralı yeni lüks dairelerin birim değerleri ise 30- ile 45 bin TL aralığına kadar çıkabiliyor.

Kaçak Emlakçıları Kim Denetleyecek? Kaçak Emlakçıları Kim Denetleyecek?

Arsa fiyatlarını incelediğimizde, merkezde neredeyse boş arsa bulunamadığını görüyoruz. Arsada fiyatlar merkeze yakınlık derecelerine ve yapılaşma haklarına göre göre çok farklılık gösterebiliyor. Öte yandan özellikle Yalova’nın Büyükşehirle yakın konumda olması nedeniyle buradan büyük şehirlerdeki etkinliklere katılmak daha fazla tercih sebebi olmaktadır.” diyerek sözlerini tamamladı. 
 

Editör: Emlak Zirvesi