Biz binanın en alt katındaki 4 daireyiz. Bizim altımız sığınak ve sığınak ısıtılmadığı için bizim dairelerimiz alttan gelen soğuk nedeni ile ısınma problemi yaşıyor, yüklü bir ısınma bedeli ödüyoruz. Sığınağın tepesi yani bizim katların altının mantolanmasını talep edebilir miyiz?

Okuyucuma bazı ihtimallerden söz edeceğim. Birincisi Kat Mülkiyeti Kanunu 42’nci madde.

Ev Sahibi Yüzde 25'ten Yüksek Kira Artışı Yapabilir mi? Ev Sahibi Yüzde 25'ten Yüksek Kira Artışı Yapabilir mi?

Bu maddedeki cümlelerden biri şöyle: “Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı ... kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.”

Cümle oldukça uzun olduğu için ben okuyucumun sorusu ile ilgili bölümü aldım. Burada sayı ve arsa payı çoğunluğunun aranıldığı hükmü var. Ancak yine aynı kanunun 19’uncu maddesinde de şöyle bir cümle bulunuyor:

“ ... Ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bir bağımsız bölüme ya da bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin ... zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz.”

Okuyucumun durumunda, kat zemininin izole edilmemiş olması dört dairede birden ısınma açısından zarar verdiği hususu mahkemece tespit davası sureti ile tespit ettirilirse izolasyonun yapılması için kat malikleri kurulunun kararı aranmayacaktır. Açılacak bu dava aylarca, yıllarca sürecek bir dava değildir. Bir tespit davasıdır ki her şeyi ile yaklaşık bir ay içinde sonuç alınabilir.

Okuyucuma hatırlatacağım bir husus daha var. O da binanın projelerinde bir teknik kişi ile inceleme yapılması. Şayet projesinde bu zeminin izole maddesi ile kaplanması gerektiği hususu yer almışsa bütün bunlara gerek olmadan bu izolasyonun yapılması, sığınak tavanının izole maddesi ile kaplanması, masrafının ortak giderden karşılanması gerekecektir ve bence en mantıklı çözüm de budur

Editör: Emlak Zirvesi