İstanbul’un yapılı mirasının kentlilerin dikkatine sunmayı amaçlayan ve normalde halka açık olmayan binaları etkinlik süresince gezilebilir kılan Açık Kapı Mimarlık Festivali bu yıl 15-22 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlendi.

Festival kapsamında, İstanbul’da olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken, tarihi ve mimari öneme sahip bina ve mekanlar halkın erişimine açıldı. 

Yoğun ilgiyle karşılanan Festival’de 4 tanesi yürüyüş rotası (Moda, Yeldeğirmeni, Burgazada ve Büyükada), 16 tanesi yapı olmak üzere toplam 20 nokta ziyarete açıldı. Sadece İstanbul’dan değil şehir dışından da yoğun katılımın olduğu Festival’de yer alan yapılar toplam 500’e yakın kişi tarafından ziyaret edildi. 

Festival kapsamında gezilen yapılar arasında Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi, İstanbul Erkek Lisesi, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, Heybeliada Ruhban Okulu, Maçka İnönü Evi ve Petek Pansiyon gibi farklı dönemlerden izler taşıyan, kent kültürü açısından önemli yapılar bulunuyordu.

Mutfakta tasarruf ettiren armatür: Artema Root Square Mutfakta tasarruf ettiren armatür: Artema Root Square

Gezi programı; Arif Atılgan, Fatih Artvinli, Nezih Başgelen, Serkan Ennaç, Korhan Gümüş, Efsun Ekenyazıcı Güney, Doğu Kaptan, Hande Tulum Okur, Derya Tolgay ve Yavuz Pilevneli’nin anlatımlarıyla zenginleşti. 

Festival kapsamında ziyarete açılan binalar şöyle sıralandı:

Ahrida Sinagogu 
Atatürk Kitaplığı  
Botter Apartmanı 
Bulgar Kilisesi
Burgazada’da Sivil Mimari Örnekleri Turu
Büyükada Turu 
Fransız Lape Hastanesi 
Heybeliada Ruhban Okulu 
İstanbul Erkek Lisesi  
Kadıköy Apartmanları Turu 
Maçka İnönü Evi 
Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane 
Metro Han   
Petek Pansiyon 
Surp Hıreşdagabed Ermeni Kilisesi 
Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi 
Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi 
Yedikule Gazhanesi 
Yeldeğirmeni Turu  
Yerebatan Sarnıcı