İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğindeki Designist ekibi dünyaca ünlü modacı Arzu Kaprol’un son dönemde hayata geçirdiği üç değerli mağaza projesinin iç mekan tasarımlarını gerçekleştirdi. Arzu Kaprol’un Nişantaşı’ndaki ARZYU Bridal mağazası ile tarihi Reasürans Binası’nda ilk konsept tasarım mağazası olarak açılan ARZYU Pop-Up Store’u da tasarlayan Aslı Arıkan Dayıoğlu son olarak Galataport’ta yeni bir ARZYU Pop-Up Store mağazasını hayata geçirmenin heyecanını yaşıyor.

Sürdürülebilirlik alanında yaptığı yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Arzu Kaprol, bu yeni mağazalaşma süreciyle ilk etapta İstanbul, sonrasında ise Türkiye genelinde farklı lokasyonlarda pop-up mağazalar açarak tasarım tutkunlarına ulaşmayı hedefliyor.

ARZYU Pop-Up Store Galataport

İstanbul’un ilk liman yapılarından biri olan tarihi Paket Postanesi, şehrin geleneksel çarşı kültürünü yeniden yorumlayarak birçok değerli markayı kendine özgün arduaz kubbesi ve çatısı altında birleştiriyor ve dünyaya açılmış önde gelen Türk markalarının buluştuğu yeni bir çekim merkezi haline geliyor. Bunlardan biri de dünya çapında kabul gören saygın bir Türk moda tasarımcısı olarak tanınan Arzu Kaprol’un ARZYU Pop-Up Store mağazası oldu.

Designist, Galataport’taki ARZYU Pop-Up Store mağazasında, az ve öz dokunuşlar ile sıcak ve etkileyici bir ortam yaratmayı hedeflemiş. Mağazadaki epoksi zemin, meşe rengi vinil kaplama ile yenilenmiş ve optimum aydınlatmayı sağlamak için raylı spot sistemi yerleştirilmiş. Arzu Kaprol’un ve birlikte çalıştığı diğer tasarımcıların ürünlerinin sergilenebileceği çağdaş, dev bir beyaz, oval, orta masa kullanılmış. Postane binasının geçmişine referans veren, ünlü modacıya ait eski gül ağacından kök dolaplar bakımları yapılarak bu mağazada değerlendirilmiş. Kaprol’un eşsiz kimonolarını sergilemek için ise bir T çubuk askı tasarlanarak tavandan sarkıtılmış ve Designist imzalı pirinç mermer detaylı kıyafet askılıkları mekanın her iki yanına yerleştirilmiş. Koleksiyonda yer alan rengarenk Suri puflar ise mağazaya serpiştirilmiş.

Banyo Trendlerinde Doğallık Ön Planda Banyo Trendlerinde Doğallık Ön Planda

Açılışından kısa bir süre sonra Arzu Kaprol’un Mercan Dede ile yaptığı iş birliği kapsamında giyilebilir sanat eserleri koleksiyonu ARZYU Pop-Up Store mağazasında tanıtılmış. Mercan Dede’nin 2012 yılında Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşen ve “Revolution Revelation” sergisinde yer alan üç farklı eserin hayat bulduğu koleksiyon, giyilebilir sanat olan kaftan ve eşarplar, mağazanın girişine bir pano şeklinde tavandan pirinç boruya asılarak moda severleri karşılayacak şekilde yerleştirilmiş.

ARZYU Bridal Nişantaşı

Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğindeki Designist ekibi tarafından daha önce tasarlanmış olan Nişantaşı’ndaki ARZYU Bridal mağazası ise ilhamını gelinliklerin su gibi akan tül kuyruklarından ve duvak kıvrımlarından alan duvar heykeli ile misafirleri selamlayan, sadelik ile var olan ama aynı zamanda bu sadelik içinde tüm enerjisini renk ve enerji dolu Arzu Kaprol tasarımlarından alan sıra dışı bir mekan.

ARZYU Pop-Up Store Reasürans

Bu mağazadan iki sene sonra ise Nişantaşı’ndaki tarihi Reasürans Binası’nda ilk konsept tasarım mağazası olarak açılan ARZYU Pop-Up Store mağazası ise, yine Designist imzası ile kapılarını açmıştı. Ünlü modacı, kendi koleksiyonlarının yanı sıra farklı tasarımcıların seçkilerine de burada yer vermek istediğinden Designist ekibi mağaza içinde diğer tasarımcıların ürünlerinin de sergilenmesi için özel bir duvar tasarlamış. Bu mağaza ile tasarımcılar için yeni bir buluşma noktası yaratılması hedeflenmiş, ürünleri öne çıkarmak için nötr ve mono renkler üzerinden ilerlenmiş. Tavan, duvarlar ve mobilyalarda tek bir ton tercih edilirken açık renk zemin kaplaması verev biçimde döşenerek mekana dinamiklik katılmış. Gizli aydınlatmalı kemerli aynalar kullanılarak, feminen bir atmosfer yaratılırken bir yandan da ARZYU Bridal mağazasına atıfta bulunulmuş. Ürün askıları aynalar önünde tavana monte edilerek uygulanmış, aksesuarların sergilenmesi için de arkası aynalı raflı mobilyalar ve reflektif metal aynalı bir niş yerleştirilmiş. Giyinme odası ise tasarımın bütünlüğünü korumak için tavandan sarkıtılan boruya takılan çağla yeşili perde ile tanımlanmış. Odanın içine kemerli ve iki kulaklı ayna yerleştirilerek ziyaretçilerin kendilerini çeşitli açılardan görmeleri amaçlanmış.

İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğinde ulusal ve uluslararası ölçekte ödüllü iç mimari projelere imza atan Designist, hayata geçirdiği tüm ARZYU mağazalarında bütünsel showroom ve mağaza anlayışını başka bir seviyeye taşımayı amaçlamış.

Editör: Emlak Zirvesi