Haberlisin'den Kaan Oktar'ın haberine göre, yaşanan akıl almaz fiyat artışını kendileri için kazanca çevirmek isteyen farklı meslek sahibi kişiler şehirde emlakçılık yapmaya başladı.

Bakkalın camında, sigorta acentelerinin bir bölümünde emlakçılık yapılmaya başlandı. Emlakçılık popüler olunca ev sahiplerinden ucuza kiralanıp iki katına vatandaşa kiraya verilmek istenen konut sayısı da artmaya başladı.

Fırsatçılar depozito, kendi komisyonlarının yanı sıra apartman yönetimi aidatı adı altında adeta vatandaşı sömürüyor.

Resmi olarak emlakçı olmayan şahıs veya şirketlerin şikayet edilebileceği bir platform bulunmazken Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanlığı da kendilerine yapılan şikayetçileri ya Belediyelere ya da Tüketici Hakem Heyetine yönlendiriyor.

Mahkemeyle uğraşmak istemeyen vatandaşlar ise şikayetlerinden vazgeçerken fırsatçılar ise istedikleri gibi at koşturuyor. Konut kiralarında yaşanan artışın ardından her sektörden emlakçılık yapanların sayısı her geçen gün artıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sakarya Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Erol Maden;

 İşi emlakçılık olmayan bazı kişiler kendilerince emlakçılık yapmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımızda inanarak bu kişilerden ev kiralaya biliyor bazen de mağdur olabiliyorlar.

Bizim bir yönetmeliğimiz var taşınmaz ticareti yetki belgesi olmayan hiç kimseyle ticaret yapmasınlar.

TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Böyle birileri ile karşılaştıkları zaman da ya belediyeye ya da bize başvursunlar.

Vergi levhasız ve izinsiz emlakçılık yapan kişileri biz de belediyeye şikâyet ediyoruz.

Belediye de gerekli yaptırımları yapıyor. Vatandaşlarımız da mağdur olmamaları için taşınmaz ticareti yetki belgesi olan emlakçılarla iş yapmasını tavsiye ediyoruz.
 

Editör: Emlak Zirvesi