Hemen hemen her sektörde kendini oldukça belirgin ve sert hissettiren, ülke ekonomilerini alt üst eden enflasyon mobilya sektörünü de çok ciddi boyutlarda etkiledi. Gerek hammadde tedariğinde yaşanan sıkıntılar gerekse de genel gider maliyetlerinin artması ile artık mobilya fiyatları ile araba ve hatta ev fiyatları yarışır hale geldi.

Bununla birlikte Türkiye, mobilya ihracatı konusunda pandemi sonrasında, halen dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alıyor. Bu durumda mobilya ihracatının artmasındaki en önemli etken olarak önümüze çıkmaktadır. Son dönemde mobilya ihracatındaki artışın yanında mobilya üretimin yapan firmaların da artması bunun için en önemli örnektir.

Türkiye özellikle lüks ve klasik mobilya ihracatında dünya devleri ile yarışır hale geldi. Dünyanın önemli mobilya üreticileri arasında yer alan Türk firmaları, global piyasada artık söz sahibi konuma geldiler. 

Türkiye’nin mobilya sektöründe ödüllü markası Asortie Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Murat ERAT, konu ile ilgili açıklamasında, Türk mobilya sektörünün gelecek 10 yıl içinde dünyanın en önemli merkezi olacağının altını çiziyor. 

Asortie Mobilya A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, önümüzdeki on yıl içinde mobilyanın otomotiv ve tekstil gibi lokomotif sektörler arasında yer alacağını öngördüklerini söyledi. Murat Erat, Türkiye'nin ikinci hatta üçüncü sınıf mobilya üreten ülkeler sınıfından çıktığını, Türk mobilyalarının da dünyanın birçok ülkesinde aranılan mobilyalar haline geldiğini ifade etti. Özellikle yurt dışında kullanıcıların el işçiliği ile üretilen klasik ve lüks mobilya modellerine kıymet verdiğini ve bu durumun Türk Mobilyaları talebinde artışı sağladığını belirtti. 

Bu Yaz Bahçelerde Ruum Store Rüzgarları Esecek Bu Yaz Bahçelerde Ruum Store Rüzgarları Esecek

Asortie Mobilya olarak ürettikleri mobilyalarda öncelikle doğal ahşap kullanımının kendileri için çok önemli olduğunu ve ülkelerin profillerine göre renk ve kumaş seçenekleri ile mobilya ürettiklerini belirten Murat Erat, ‘’Ahşap bizim için vazgeçilmez bir argümandır. Özellikle bu topraklarda gelişen ahşap oyma sanatı ile birer sanat eserine dönüştürdüğümüz ve her biri geleceğin antikası olacak özelliklere sahip mobilyalarımızı dünyanın hemen hemen her ülkesine göndermek ve bu konuda ülkemize önemli katkılar sunabilmek bizim en büyük gururumuzdur”. dedi.

Editör: Emlak Zirvesi