Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nde Kalebodur desteğiyle anma, konuşma, söyleşi ve film gösteriminden oluşan bir kamu programı düzenliyor. Çalışmalarıyla Türkiye’de mimarlık ve tasarımın gelişimine katkı sunmuş uzmanların katılımıyla hazırlanan program, 3 Ekim Pazartesi günü 16.00 ile 19.30 saatleri arasında Salt Galata’da gerçekleştirilecek. 

Etkinlik; İren Bıçakçı’nın, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi mimar Nişan Yaubyan’ın (1928-2022) arşivi, mesleki üretimleri ve mimarlığa yaklaşımına yakından bir bakış sunan konuşmasıyla başlayacak. Bıçakçı’nın sunumunu, Kerem Erginoğlu’nun Yıldız Salman moderatörlüğünde gerçekleşecek “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri” başlıklı konuşması izleyecek. Erginoğlu ile Salman Türkiye’de restorasyon, yeniden işlevlendirme ve dönüştürme projeleri odağında mimar-müellif ilişkilerini değerlendirecek ve “fikrî mülkiyet” kavramı üzerinde duracak.

Ardından Ömer Pekin, Hasan Çalışlar ve Orkun Dayıoğlu, mimar ve tasarımcı Şevki Pekin’in (1946-2020) üretimleri ve arşivi üzerine söyleşecek. Tuğçe Kaplan moderatörlüğündeki bu oturumda, Pekin’in Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimine başladığı 1966 yılından 2019’a dek gerçekleştirdiği mimari proje ve tasarımları içeren Şevki Pekin Arşivi ile mesleki hayatı boyunca ortaya koyduğu mimari yaklaşım ele alınacak. Program, 1994 yılında Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından 6 bölümlük bir diziye uyarlanan, yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn? [Binalar Nasıl Öğrenir?] adlı belgeselin ilk bölümünün gösterimiyle sona erecek. 

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için saltonline.org ile Salt’ın sosyal medya kanallarını ziyaret edebilirsiniz.

 Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi

Salt Araştırma bünyesinde “Sanat”, “Mimarlık ve Tasarım”, “Kent, Toplum ve Ekonomi” alanlarında derlenen ve 2 milyonun üzerinde dijital belgeyi içeren arşivler archives.saltresearch.org adresinde öğrenci, araştırmacı ve meraklıların erişimine sunuluyor. Kalebodur’un desteğiyle Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne dâhil edilen koleksiyonlar, 20. yüzyıl Türkiye’sinde etkin uzmanlardan edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve video gibi 200 bini aşkın belgeyi bir araya getiriyor.

Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi, Kalebodur tarafından desteklenmektedir.

 Salt kurucusu ve daimî destekçisi Garanti BBVA’ya teşekkür eder. 

3 Ekim 2022 Dünya Mimarlık Günü Programı:

16.00-16.20      Anma: Nişan Yaubyan
                         
Atölye II-III, Salt Galata
                        Konuşmacı: İren Bıçakçı
 
16.30-17.15      Konuşma: “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri”
                         
Atölye II-III, Salt Galata
                        Konuşmacı: Kerem Erginoğlu
                         Moderatör: Yıldız Salman

17.30-18.45     Söyleşi: “Şevki Pekin’in Mimari Üretimleri ve Arşivini Okumak”

Salt Araştırma, Salt Galata

Konuşmacılar: Ömer Pekin, Hasan Çalışlar, Orkun Dayıoğlu 

Moderatör: Tuğçe Kaplan 

19.00-19.30      Gösterim: How Buildings Learn? [Binalar Nasıl Öğrenir?] (1997) 

1. Bölüm: Flow [Akış]

                        Atölye II-III, Salt Galata 

                        Stewart Brand, 30 dakika

İnci Beyazının Zarafeti Sofralara Taşınıyor İnci Beyazının Zarafeti Sofralara Taşınıyor

                        İngilizce; Türkçe altyazılı

Editör: Emlak Zirvesi