Hayallerindeki eve bütçesine uygun fiyatlarla sahip olmak isteyenler, henüz inşaat sürecinde olan konutları satın alıyor. Bu durumda kat mülkiyeti yerine arsa tapulu ev kavramı gündeme geliyor.

Ev sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiren arsa tapulu daire nedir? Arsa tapusu ile normal ev tapusu arasındaki farklar nelerdir?

Henüz kat irtifakı bulunmayan veya iskanı alınmamış binalardaki dairelerin satışı emsallerine göre daha uygun fiyatlı olarak yapılıyor.

Bütçesine uygun fiyatlarla ev sahibi olmak isteyenler konut satın alımında arsa tapulu evleri seçiyor.

Esasında arsa tapulu kavramı ile hisseli tapu alınmış olunuyor. Arsa tapulu bir konut satın alırsanız, aslında daire yerine binanın yapıldığı arsadan bir pay satın almış olursunuz.

Depozitonun Değer Kaybı Nasıl Telafi Edilir? Depozitonun Değer Kaybı Nasıl Telafi Edilir?

ARSA TAPULU EV NEDİR, ALINIR MI?

Arsa tapulu daireler, henüz kat irtifakı belli olmadığı için tapu kayıtlarında normal daireler gibi yer almaz.

Bunun yerine binadan daire satın alan herkes, tapu kayıtlarında arsadan pay almış hissedarlar olarak görünür.

Bu durum bina için kat irtifakı ve iskan alınana kadar devam eder. Binanın yapı kurallarına uygun şekilde yapılmasıyla alınan iskan belgesiyle birlikte aysa paydaşlarının bazı problemler yaşaması söz konusu olabiliyor.

Resmi olarak arsa tapulu mülk, hisseli tapu olarak adlandırılır. Bir başka deyişle arsa tapulu bir ev satın aldığınız zaman hisseli tapu çeşitlerinden birine sahip olursunuz.

İskanı yapılmamış ve henüz kat irtifakı bulunmayan bir binadan tapu alırsınız. Bu tapu çeşidi, tapu kayıtlarında normal daire tapusu gibi görünmez.

Tapu kayıtlarına bakıldığında sizin gibi diğer arsa tapulu sahipleri belirli oranda pay almış toprak sahipleri olarak tanımlanır.

ARSA TAPULU EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Arsa tapulu bir ev satın alacaksanız inşaatı yapacak firmanın güvenilir olup olmadığına dikkat edin.

İnşaat firmasıyla yapacağınız sözleşmenin tüm detaylarını dikkatlice okuyun. Arsanın iskan almaya uygun olup olmadığından emin olup sözleşmeyi noter huzurunda imzalayın.

Editör: Emlak Zirvesi