Borusan Contemporary, güncel koleksiyon sergisi Hibrit Mekanlar paralelinde bir etkinlik serisini hayata geçiriyor. “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” isimli seri, mimarinin perspektifinden yola çıkarak çağdaş sanatın ve mimarlığın evrildiği yeni süreçte mimarlarla sanatçılar arasındaki yakınlaşmada beliren ve daha önce gündeme gelmeyen, keşfedilmemiş alanlara ve ortak pratiklere odaklanmayı hedefliyor. Etkinlik serisinin ikinci oturumu 17 Aralık 2022’de Borusan Contemporary’nin Perili Köşk, Rumelihisarı adresinde gerçekleştirilecek. 

“Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” etkinlik serisinin ikinci oturumunda, mimarların sanatsal içerik ile mekân ilişkilerini ele alırken verdikleri kararlarda sanatçılarla olan diyaloglarının nasıl geliştiği ve sanatçı ile mimar perspektiflerinin nasıl iç içe geçtiği incelenecek. 

Mimari ve çağdaş sanat bağlamında akışkan, hibrit ve yeni bir görsel dil oluşturmanın gerekliliğinin ele alınacağı ikinci oturumun konukları mimari tasarım alanında uluslararası ölçekte hazırladıkları projelerle tanınan Eren Çıracı, Han Tümertekin ve Oral Göktaş olacak. Etkinliğin moderatörlüğünü ise Dr. Emin Mahir Balcıoğlu ve Hibrit Mekanlar sergisi küratörü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor. 

Zaman akışı:

14.00-14.10: Dr. Necmi Sönmez’in hoş geldiniz konuşması ve 

Granit Ev Gereçleri Sunviatube ile Aydınlanıyor Granit Ev Gereçleri Sunviatube ile Aydınlanıyor

Dr. Emin Mahir Balcıoğlu’nun kısa sunumu

14.10-14.30: Eren Çıracı

14.30-14.50: Han Tümertekin

14.50-15.10: Oral Göktaş

15.10-16.00: Soru & Yanıt

Katılımın 50 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir:https://www.biletix.com/etkinlik/1CG38/TURKIYE/tr 

Hibrit Mekanlar kapsamında düzenlenen “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” isimli etkinlik serisinin  Kasım ayında gerçekleşen ilk oturumunu Borusan Contemporary Youtube kanalından izleyebilirsiniz:https://www.youtube.com/watch?v=oWdtdKVLxJg 

Biyografiler

Eren Çıracı

Lise eğitimini Robert Kolej'de tamamlayıp, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık okuduktan sonra Yale Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesini almıştır. Yüksek lisans eğitimi sırasında mimarı tasarım alanında gösterdiği başarılardan ötürü James Roger Gambles ve Cesar Pelli ödüllerini kazanan Eren, eğitimini takiben Londra'da Zaha Hadid Architects firmasında Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da büyük ölçekli projelerde çalışmıştır. FIELDS adına yürüttüğü projelerin yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım stüdyolarında yürütücülük yapmıştır. Mimarlık üzerine yazıları Betonart, Arredamento Mimarlık ve İstanbul Art News’da yayınlamıştır.

Han Tümertekin

Mimari etkinliğini İstanbul’da kurduğu Mimarlar ve Han Tümertekin ve Strazburg’da kurduğu Atelier Han Tümertekin çerçevesinde yürütmektedir. Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Moğolistan ve Kenya’da projeler gerçekleştirmiştir.

Mimarlık öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Tümertekin, İstanbul Üniversitesi’nde tarihsel çevreyi koruma konusunda yüksek lisans yapmıştır. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunan Tümertekin, Harvard University Graduate School of Design, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne ve Ecole Spéciale d’Architecture-Paris’te konuk öğretim üyeliği yapmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücülerindendir.

Çeşitli uluslararası mimari yayınlar Tümertekin’in çalışmalarına yer vermiştir. Ayrıca seçilmiş projeleri Harvard University Press tarafından bir monografi olarak yayınlanmıştır.  

Çeşitli ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen Tümertekin, ‘B2 Evi’ ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. 2007 Ağa Han Mimarlık Ödülü jürisinde yer alan Tümertekin, 2004-2015 yılları arasında Ağa Han Mimarlık Ödülleri Yönetim Kurulu üyesi olmuştur.

Tümertekin, 2021 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nin ana sergisine davet edilen ve sergilenen ilk Türk mimar oldu.

Oral Göktaş

Oral Göktaş 2005’te İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2007’de Sevince Bayrak ile beraber SO?’yu kurdu. 2013’te MoMA/PS1 tarafından düzenlenen Yeni Mimarlık Programı’nı kazanarak İstanbul Modern için, MoMA ve MAXXI’de sergilenen Göğe Bakma Durağı’nı tasarlayıp uyguladılar. 2015’te Kraliyet Sanat Akademisi’nin davetli yarışmasını kazandılar ve Beklenmedik Tepe adlı projelerini Londra’da hayata geçirdiler. Hemen ardından, Kayıp Bariyer adlı enstalasyonları Roma MAXXI'de sergilendi. 4. İstanbul Tasarım Bienali için yaptıkları Yüzen Ev, MAXXI ve Danimarka Tasarım Müzesi’ne yolculuk yaptı. MAXXI, Yüzen Ev ve Kayıp Bariyer’e kalıcı koleksiyonunda ev sahipliği yapıyor. Çalışmaları ulusal ve uluslararası pek çok mecralarda yayımlandı, Mies ve Ağa Han Ödülleri’ne aday gösterildi, pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül aldı. Architectural Review Emerging Architecture Award 2019’un da finalistleri arasındaydılar. 2019’dan bu yana MEF Üniversitesi’nde Alternatif Mimarlık Pratikleri programındaki lisansüstü tasarım stüdyosunu yürütüyor. Önümüzdeki dönemde Sevince Bayrak ile beraber 18. Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu'nun küratörlüğünü yürütecekler.

Editör: Emlak Zirvesi